דוד אדמון, לשעבר שגריר ישראל בהונגריה, ייחקר השבוע בהונגריה ע"י שוטרי היאחב"ל ממשטרת ישראל. נגד אדמון נפתחה באוגוסט האחרון חקירה בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בעת כהונתו כשגריר ישראל בהונגריה. מאחר שאדמון לא חזר לארץ לאחר סיום כהונתו, טסו היום (20.11.07) חוקרי היאחב"ל לחקור אותו במקום מושבו בבודפשט.

אדמון, בן 70, מותיקי ענף הפרסום בישראל ונשיא חטיבת ישראל של האיגוד הבינלאומי לפרסום, חשוד כי במהלך שנות כהונתו פעל לקידום עסקים ישראליים בהונגריה וקיבל עמלות עבור פעילותו עבור בעלי עסקים מישראל. כמו כן, התגלו בשגרירות ישראל בהונגריה אי-סדרים כספיים בניהול הוצאות השגריר ותקציבי האירועים והתרומות אותם, ניצל אדמון, עפ"י החשד, לטובתו האישית.

חקירת היאחב"ל בענינו של אדמון מתמקדת במספר מוקדים שונים. במשרד החוץ התקבל מידע לפיו עסק אדמון בפעילות עסקית עבור מספר יזמים ישראליים הפועלים בהונגריה. אדמון נחשד, בין היתר, כי היה מעורב במגעים לרכישת בית החולים היהודי בבודפשט, בתמורה לעמלה שהובטחה לבנו, ערן. כמו כן, נחשד אדמון כי פנה לעיריית בודפשט בבקשה כי יוארך זיכיון להפעלת קזינו בעיר, בו החזיקה משפחה ירושלמית, וכי סייע לחברות ישראליות לרכוש פרויקטי נדל"ן ולקבל מכרזים לפיתוח נדל"ן ציבורי. קבלת עמלות ע"י אדמון תמורת קידום הפרויקטים וקבלת המכרזים עשויה להיחשב כקבלת שוחד, אם יתאמתו חשדות המשטרה. נוסף על כך, העברת העמלות לחשבון בנו של אדמון, ללא נימוק משכנע, עשויה להעיד על ניסיון להסוואת מקור הכספים ולהוביל לאישומים בעבירות על חוק איסור הלבנת הון.

פרט לחשדות אלו בודקת המשטרה חשדות נוספים לאי-סדרים בניהול תקציב השגרירות בבודפשט. במהלך כהונתו כשגריר צבר אדמון חובות במסעדות יוקרה בעיר וערך אירועים עתירי תקציב בביתו. ביקורת שנערכה מטעם משרד החוץ העלתה את החשד שאדמון ערך באותן מסעדות ארוחות רשמיות, אשר להן ניתן מימון בתקציב, ונהג בדרך זו לקזז חלק מחובותיו הפרטיים למסעדות במסגרת התשלום על הארוחות הרשמיות. כמו כן, נמצאו פערים בין מחירי אירועים שערך אדמון לכספים שגייס עבור אותם אירועים, כאשר בפועל נמצא כי גויסו כספים בסכום העולה על עלות האירועים, ולא נמצא מענה לשאלה מה נעשה ביתרת הכספים.

ככלל, נחשבים אנשי ציבור כלקוחות בסיכון גבוה עקב קרבתם לתקציבי מדינה ועקב מעמדם ועמדת הכוח בה נמצאים. במקרה של אדמון נראה כי הסיכון גבוה אף יותר, מאחר שמדובר בשגריר אשר כבר במועד מינויו לתפקיד היה שקוע בחובות גדולים לאנשי עסקים בארץ ולמס הכנסה.

אדמון מונה לתפקיד בשנת 2004 ע"י שר החוץ דאז, סילבן שלום. עם מינויו לתפקיד החלו להישמע גילויי ביקורת בתקשורת נגד המינוי, בשל חובותיו הרבים של אדמון והסתבכויותיו עם גורמי עסקים בתפקידיו הקודמים. בין היתר, פורסם כי אדמון הגיע לעסקת כופר עם מס הכנסה, במסגרתה נקבע כי 70% ממשכורתו כשגריר יועברו למס הכנסה לצורך החזר חובותיו. נתונים אלו עשויים להעיד על סיכון גבוה יותר במינויו של איש ציבור, משום שריבוי החובות ועמדת הכוח בה נמצא, עשויים להגביר את הסיכוי לניצול עמדתו ומעמדו בצורה בלתי חוקית.

אדמון מופיע ברשומות ומאגרי מידע של אנשי ציבור (PEP) כגורם בסיכון בשל החקירה נגדו. להלן פרופיל של אדמון מתוך מאגר חברת WorldCompliance האמריקאית:

פורסם 2007-11-20