כלי התקשורת ברשות הפלסטינית פרסמו אתמול (27.10.07) כי יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) אישר תקנות חדשות למלחמה בהלבנת הון ומימון טרור.

לפני מספר שבועות פרסמנו כי ממשלתו של סאלם פאיד יוזמת חקיקה חדשה למלחמה בהלבנת הון במטרה להקשות על העברת כספי מימון טרור והלבנת הון לארגון החמאס. 

בחודשים האחרונים חלה עליה חדה במספר מקרי הברחת המזומנים לתוך שטחי הרשות ושטחי רצועת עזה בפרט, וזאת באמצעות בלדרים וחלפני כספים הנושאים עליהם סכומי מזומן גדולים ומעבירים אותם מאחד לשני עבור החמאס. כמו כן, דווח כי החמאס הצליח להבריח אל תוך הרצועה עשרות מיליוני דולרים דרך המנהרות ממצרים. גורמים בחמאס ציינו בתגובה לפרסום התקנות החדשות כי החקיקה למניעת הלבנת הון ומימון טרור אכן תפריע לגיוס הכספים של החמאס, אך לא תצליח למנוע אותו. עפ"י התקנות החדשות יוטל קנס של עד 600 אלף שקל על מי שיפר את התקנות וכן נקבע עונש מאסר של 3-15 שנים למי שיפר את התקנות. גורמים בממשלת פיאד ציינו בנוסף כי ניסוח התקנות החדשות נעשה בסיוע קרן המטבע העולמי.

אישור התקנות החדשות יסייע לבנקים הפועלים בשטחי הרשות הפלסטינית לעמוד בסטנדרטים למניעת הלבנת הון כפי שמחויב בעבודה מול בנקים בארה"ב באירופה ובישראל, וזאת לאחר שפורסם לאחרונה בדו"ח מטעם הבנק העולמי כי בנקים ברחבי העולם צמצמו פעילותם מול בנקים ברשות, בשל החשש מהפרת חוקים למניעת מימון טרור.

פורסם 2007-10-28