הרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון, טוען במאמר חדש אשר פורסם באתר האינטרנט של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, כי אם תצא לפועל עסקת הגז הטבעי עם חברת בריטיש גז, עשויים חלק מהרווחים להגיע בסופו של דבר למימון טרור והמשך התקפות על ישראל מרצועת עזה.

חברת בריטיש גז קיבלה בשנות ה-90 זיכיון לחיפוש מאגרי נפט וגז טבעי בחופי ישראל ועזה. בריטיש גז מחזיקה בזיכיון על מאגר הגז הטבעי שנחשף מול חופי רצועת עזה, בעוד הרשות הפלסטינית מחזיקה אף היא ב-10% מהזיכיון. במהלך השנים האחרונות מנהלת בריטיש גז מו"מ מול ממשלת ישראל לרכישת מאגרי גז טבעי עבור חברת החשמל וחברות אנרגיה ישראליות נוספות. רה"מ לשעבר, אריאל שרון, הקפיא את המו"מ מול בריטיש גז, למרות לחץ מצד ממשלת בריטניה, וזאת מתוך חשש שחלק מהרווחים בעסקת הענק יזרמו לגורמי טרור ברשות הפלסטינית ולא יועברו לרווחת העם הפלסטיני. כעת, לאחר שפורסם כי רה"מ, אהוד אולמרט, חידש את המגעים עם בריטיש גז, מתריע יעלון כי עקב השתלטות החמאס על רצועת עזה קיים סיכוי סביר שהרווחים מעסקה כזו ישמשו למימון החמאס והמשך מימון התקפות טרור על ישראל. יעלון מציין במאמרו, כי נוכח חדירתם של גורמים מאל-קאעידה לרצועת עזה, קיים סיכון כי מתקני הגז מול חופי עזה יהפכו מטרה נכספת למתקפות טרור ע"י ארגוני טרור המבקשים לשבש את אספקת האנרגיה לישראל.

הרמטכ"ל לשעבר, בוגי יעלון, טוען בנוסף כי אולמרט נמנע עד כה מפעולה צבאית ברצועת עזה, למרות המשך ירי הטילים, מאחר שלא רצה לפגוע בסיכוייה של העסקה. לדברי יעלון, קניית גז טבעי ממאגר בריטיש גז מול חופי עזה בשווי של מיליארדי דולרים, אשר חלקם יעברו לידי הרשות הפלסטינית, משול למימון טרור של ישראל נגד עצמה.

מחברת בריטיש גז מסרו בתגובה למאמר כי מאגר הגז נמצא כ-600 מטר מתחת לפני המים והוא מוגן באמצעי אבטחה ואינו חשוף למתקפת טרור. כמו כן מציינים גורמים בבריטיש גז כי כל הסכם אשר ייחתם יכלול מנגנון פיננסי אשר יבטיח כי העברת התמלוגים לרשות הפלסטינית תיעשה תחת פיקוח ותבטיח העברת כספים חוקית ושקופה.

פורסם 2007-10-21