התביעה הפדרלית הכללית בארה"ב הודיעה ביום שישי האחרון (19.10.07) על הגשת כתבי אישום כנגד שישה מעורבים בפרשת הונאת ניירות ערך בשווי של 55 מיליון דולר. בין החשודים, זאב זלצמן ומנחם איתן, שני משקיעים ישראלים, החשודים בעבירות שוחד, הונאה, הרצת מניות והלבנת הון. זלצמן נעצר בלונדון ביום חמישי האחרון ואילו איתן שוהה עדיין בישראל. הרשויות הפדרליות הוציאו כנגד השניים בקשות הסגרה מישראל ומבריטניה.

עפ"י כתב האישום חשודים איתן וזלצמן בארגון מכירות פרטיות של מניות במחיר מוזל באמצעותן גרפו השניים כ- 15 מיליון דולר מקניית מניות חברת התוכנה ראמפ (Ramp Corp), ועוד כ-38 מיליון דולר מקניית מניות יצרנית החומרה זייברנאוט (Xybernaut Corp). עפ"י החשד השתמשו שני המשקיעים הישראליים בבכירים משתי החברות, לרבות נשיא ראמפ ונשיא זייברנאוט, אשר סייעו להם. איתן וזלצמן חשודים כי שילמו שוחד של כ-4 מיליון דולר תמורת המידע. השניים השתמשו בכ-37 חברות קש על מנת לרכוש את המניות בהנפקה פרטית במחיר מוזל ועל מנת להסוות את זהותם, מאחר שידעו על מועדי דילולי המניות הצפויים וניצלו אותם לביצוע מכירה בחסר.

שמו של מנחם איתן הוזכר גם בחקירת מכירת הבית ברחוב כרמיה, בה שימש כעד מטעם ראש הממשלה, אהוד אולמרט. איתן גויס להעיד כמי שהציע אף הוא לרכוש את הבית זמן קצר לפני ראש הממשלה, במחיר נמוך יותר, דבר המוכיח לדעת אנשיו של אולמרט, כי המחיר אותו קיבל רה"מ אינו נמוך מידי ואינו מהווה שוחד.

פורסם 2007-10-21