בנזיר בוטו, אשר כיהנה כראש ממשלת פקסיטן בין השנים 1988-1990 ובין השנים 1993-1996, שבה היום לפקיסטן לאחר ששהתה בגלות מרצון בדובאי מאז שנת 1999, עקב אישומים נגדה בעבירות שוחד והלבנת הון.

בוטו הודחה פעמיים מתפקידה עקב פרשיות שחיתות והורשעה בעבירות שוחד והלבנת הון ע"י רשויות פקיסטן בשנת 1999 במשפט שנערך בהיעדרה.  ביולי 2003 הורשעה בוטו בעבירות שחיתות והלבנת הון גם ע"י רשויות שוויץ. עפ"י החשד, קיבלו בוטו ובעלה, אסיף זרדארי, תשלומי שוחד בסך של כ-100 מיליון דולר מחברות שוויצריות, בתמורה להבטחת חוזים. את הכספים הלבינו בוטו ובעלה דרך חשבונות בנק בשוויץ וכיום מוקפאים עדיין ע"י הרשויות השוויצריות כ-13 מיליון דולר. פסק הדין נגד בוטו בוטל בערעור לערכאה גבוהה יותר, ומאז הועבר התיק לחקירה בידי שופט, אשר אמור למסור בימים הקרובים את ממצאיו לתובע הכללי בז'נבה.

במקביל להמשך החקירה נגד בוטו בשוויץ, הגיעו נציגיה של בוטו לעסקת חבילה עם נשיא פקיסטן הנוכחי, פרבז מושארף, לפיו תוענק לבוטו חנינה גורפת, יבוטלו כל האישומים נגדה בפרשיות השחיתות, ותוענק לה חסינות מפני המשך חקירות קיימות נגדה, על מנת שתוכל לשוב לפקיסטן ולהשתתף עם מושארף בשלטון. בוטו שבה היום, כאמור, לפקיסטן, אך ביהמ"ש צריך עדיין לאשר את תוקף החנינה שהוענקה לה.

אתר רויטרס מדווח היום כי התובע הכללי בשוויץ מתלבט לגבי המשך ההליכים נגד בוטו, לאור ההתפתחויות האחרונות וביטול האישומים נגדה בפקיסטן. עפ"י החוק השוויצרי, יש להוכיח כי עבירת השוחד התרחשה מחוץ לשוויץ וכי הכספים הולבנו בשוויץ, אך כעת, לאור מתן החנינה, לא ברור אם יצליחו רשויות החוק בשוויץ להביא את התיק להרשעה, ואם יחליטו בכלל ללכת שוב למשפט, או להורות על סגירת התיק.

אסיף זרדארי, בעלה של בוטו, אשר הואשם בעבירות שוחד והלבנת הון וכן בעבירות חטיפה ואיומים, הורשע בעבר ע"י רשויות פקיסטן וריצה 8 שנות מאסר, עד אשר שוחרר ב-2004 והצטרף לאישתו בדובאי.

פורסם 2007-10-18