ביום חמישי (27.09.07) אישר הסנאט בארה"ב קריאה להכריז על משמרות המהפכה האיראניות, הזרוע הצבאית של השלטון האיראני, כארגון טרור. ההצעה אושרה ברוב של 76 קולות מול 22 קולות נגד. יום לפני כן אושרה ההצעה ברוב קולות בבית הנבחרים האמריקאי.

ההצעה אינה הצעת חוק רגילה, אשר אישורה הופך אותה לחוק, אלא הצעה מסוג "sense of the senate", שמשמעותה סמלית יותר ומטרתה להצהיר בפני הממשל כי הקונגרס תומך במהלך כלשהו וממליץ לממשל לאמצו. לאור הפרסומים הרבים בתקשורת על כוונת ממשל בוש להכריז אכן על משמרות המהפכה כארגון טרור, אישור ההצעה ע"י בית הנבחרים והסנאט מהווה הבעת אמון חשובה וגורפת.

במהלך חודש אוגוסט דיווחנו כי הממשל האמריקאי שוקל להכריז על משמרות המהפכה באיראן או על יחידת אל-קודס במשמרות המהפכה כארגון טרור, וזאת במטרה להרחיב את הסנקציות נגד איראן ולהילחם במוערבותן של משמרות המהפכה באימון פעילי טרור ומימון טרור בעיראק, לבנון ואפגניסטאן.

משמרות המהפכה הן הזרוע הצבאית של השלטון האיראני אשר פועלת במקביל לצבא איראן. המשמרות כוללות כוחות צבא יבשה, חילות אוויר וים וכוחות מיוחדים, ואחראיות על יחידת הטילים האסטרטגיים של איראן. יחידת העילית של משמרות המהפכה היא יחידת "כח אל-קודס", אשר ידועה בקשריה עם ארגוני טרור כמו החמאס והג'יהאד האיסלמי וכן עם תאי טרור בעיראק. נוסף על כך, מספקת יחידת כח אל-קודס תשתית צבאית, סיוע ומימון לארגון החיזבאללה. כח קודס של משמרות המהפכה האיראניים בלבנון הוכרז כארגון טרור ברשימות משרד הבטחון בישראל באוקטובר 2003.

עפ"י מאמר שהתפרסם בעיתון לוס-אנג'לס טיימס לאחרונה, הפכו משמרות המהפכה בשנים האחרונות לכוח פוליטי-כלכלי מרכזי בממשל האיראני ושווי העסקים והנכסים בהם מחזיקות משמרות המהפכה מוערך בכ-12-15 מיליארד דולר. יוזמת הממשל האמריקאי להכריז על משמרות המהפכה כארגון טרור תאפשר לממשל להטיל סנקציות כלכליות על הארגון ועל חברות בת מטעמו.

במקביל ליוזמה זו גוברים הקולות בארה"ב הקוראים להטלת סנקציות כלכליות לא רק על משמרות המהפכה, אלא על כל גורם עסקי אשר משקיע, יוזם או סוחר עם איראן, לרבות קרנות פנסיה, אשר עשויות להשקיע בפרויקטים להם נגיעה לאיראן או חברות בינלאומיות המשתתפות במכרזים לבניית תשתיות באיראן.

בשבוע שעבר (25.09.07) אישר בית המחוקקים במדינת קליפורניה בארה"ב הצעת חוק שתאסור על חברות במדינה להשקיע בחברות אשר סוחרות או עובדות עם איראן. מושל קליפורניה, ארנולד שוורצנגר, הודיע כי יחתום על החוק וקרא לקונגרס לאמץ הצעת חוק דומה. למרות הטלת הסנקציות על איראן, לא הטיל הממשל האמריקאי עד כה סנקציות על חברות הסוחרות עם איראן וקיימות חברות אמריקאיות אשר משתתפות בפרויקטים עם חברות גז ונפט איראניות, וקרנות פנסיה אשר משקיעות בפרויקטים אלו מיליארדי דולרים.

פורסם 2007-09-30