בעקבות החלטת הממשלה מהשבוע שעבר להכריז על רצועת עזה כעל טריטוריה עוינת, פרסם היום בנק הפועלים הודעה לעיתונות ובה נאמר כי: "לאור החלטת הממשלה להכריז על רצועת עזה כעל טריטוריה עוינת, החליט בנק הפועלים להפסיק את הפעילות הבנקאית עם בנקים וסניפים שמקום מושבם ברצועת עזה".

בנק הפועלים ובנק דיסקונט הם הבנקים היחידים בישראל המעניקים שירותי בנקאות קורספונדנטית לבנקים ברשות הפלשתינית.  החלטת הממשלה להכריז על רצועת עזה כטריטוריה עוינת הותירה את הבנקים במצב בעייתי, כיוון שבעבר סוכם כי ימשיכו לתת לבנקים ברשות שירותי סליקה, וכעת לא ברור כיצד משפיעה הכרזת ממשלת ישראל על ההסדר הקיים וכיצד צריכים הבנקים לפרשה. מצד אחד, ניתן לפרש את הכרזת הממשלה כהכרזה גורפת לפיה כל גורם ברצועת עזה הוא גורם עוין עקב שליטת החמאס ברצועה, ולפיכך, מסתכן הבנק בעבירה על חוק איסור מימון טרור, אם ימשיך לתת שירותי סליקה לבנקים או סניפים ברצועת עזה. מצד שני, ניתן לומר כי הכרזת הממשלה אינה משפיעה על הבנקים ואינה קשורה לחוק איסור מימון טרור, כיוון שהחוק אינו מתייחס לשטח עוין וכן משום שלא ניתן לראות בכך הכרזה גורפת ולא ניתנה כל הנחיה לבנקים להפסיק את מתן השירותים.

בתגובה להודעת בנק הפועלים ציין בנק ישראל כי החלטת בנק הפועלים היא פרשנות שלו להכרזת הממשלה, וכי הממשלה צריכה לתת אמירה מפורשת בנושא. גורמים בכירים בבנק דיסקונט ציינו כי הבנק שוקל כעת את צעדיו ויפרסם את החלטתו לאחר התייעצות עם משרד האוצר ובנק ישראל.

פורסם 2007-09-25