ביום שישי האחרון (14.09.07) פורסם ע"י משרדי OFAC הדו"ח השנתי לפירוט נכסים מוקפאים בארה"ב השייכים לגורמי טרור. הדו"ח השנתי מרכז נתונים אודות נכסים בארה"ב שהוקפאו ע"י הממשל הפדרלי במסגרת הסנקציות המוטלות על מדינות מממנות טרור או במסגרת הכרזות OFAC על ארגוני טרור או יחידים המעורבים בטרור.

הדו"ח החדש אשר פורסם מרכז נתונים אודות שווי הנכסים שהוקפאו בשנת 2006 בהשוואה לשנת 2005. הדו"ח מחולק לשני חלקים עיקריים. החלק הראשון מתמקד בנכסים שהוקפאו במסגרת רשימות OFAC לארגונים ויחידים אשר הוכרזו כגורמי טרור ומימון טרור, ואילו החלק השני מתמקד בנכסים שהוקפאו בארה"ב מכוח סנקציות המוטלות במסגרת הרשימה השחורה למדינות מממנות טרור ובה נמצאות כיום קובה, סוריה, צפון קוריאה, איראן וסודן.

בחלקו הראשון של הדו"ח, כאמור, מפורט שווי הנכסים שהוקפאו ע"י ארה"ב ושייכים לארגונים כמו אל-קאעידה, החמאס, חיזבאללה והג'יהאד האיסלאמי. מהנתונים בטבלה ניתן לראות כי שווי הנכסים שהוקפאו לא גדל בהרבה מאז שנת 2005 וכשמדובר בארגונים כמו אל קאעידה, חיזבאללה או חמאס, הרי ששווי הנכסים המוקפאים בידי ארה"ב אינו מהווה איום פיננסי משמעותי לארגונים אלו, אשר מגייסים מאות מיליוני דולרים מידי שנה. 

לגבי מדינות מממנות טרור, מנתוני הדו"ח עולה כי במסגרת הסנקציות על מדינות מממנות טרור הצליחה ארה"ב להקפיא נכסים בשווי זעום יחסית כאשר מדובר באיראן וסוריה. הממשל הפדרלי בארה"ב הקפיא רק 1.1 מיליון דולר בנכסים השייכים לאיראן ולגבי סוריה מציין הדו"ח כי אין ברשות הממשל הפדרלי נכסים מוקפאים השייכים לסוריה כלל. לעומת זאת, מחזיק הממשל הפדרלי בארה"ב בנכסים בשווי 136 מיליון דולר השייכים לקובה. גובה שווי הנכסים המוקפאים המוחזקים בידי ארה"ב חשוב לצורך הוכחת יעילות הסנקציות וקיומה של יכולת מאבק פיננסי במדינה המממנת טרור אך נראה כי כאשר מדובר באיראן או סוריה, אין כמעט נכסים המוחזקים בידי ארה"ב, וזאת ככל הנראה משום שמדינות אלו מראש לא מחזיקות נכסים בארה"ב או הספיקו להעביר נכסים משם בעבר.

פורסם 2007-09-16