ביולי 2002 נהרגה מרלה בנט, יהודיה אמריקאית בת 24 מסאן דייגו, בפיגוע בקפיטריה באוניברסיטת ירושלים. ארגון החמאס קיבל עליו את האחריות לפיגוע מייד לאחר ביצועו. ביולי 2003, שנה לאחר מכן, הגישה משפחתה של מרלה בנט תביעה נגד איראן בבית המשפט המחוזי בוושינגטון, בטענה שאיראן אחראית לנזקים שנגרמו למשפחה כתוצאה מהפיגוע, וזאת עקב היותה גורם המימון העיקרי של ארגון החמאס.

השבוע פורסם פסק הדין בעניין Bennett V. Iran על פיו תחויב איראן בתשלום פיצויים בסך 12.9 מיליון דולר למשפחת בנט בגין הרצח ובגין גרימת מצוקה נפשית למשפחה. בית המשפט המחוזי קיבל בפסיקתו את עדויות התביעה אשר הוכיחו, בין היתר, כי מבצע הפיגוע, מוחמד עודה, עבד בקפיטריה בבנין סינטרה באוניברסיטת ירושלים, ולאחר שהתגייס לשורות ארגון החמאס יזם את הפיגוע והוציא אותו לפועל. כמו כן קיבל ביהמ"ש את עדויות המומחים אשר טענו כי איראן מממנת את החמאס תוך ידיעה ברורה מהן מטרות הארגון ומהם מעשיו. ביהמ"ש נימק כי על איראן מוטלת לפיכך האחריות העקיפית למותה של מרלה בנט ולנזקים שנגרמו למשפחתה ע"י הארגון אותו היא מממנת.

בשבוע שעבר (07.09.07) פורסם פסק דין נוסף נגד איראן, בו פסק בית משפט פדרלי בארה"ב פיצויים בסך 2.65 מיליארד דולר לכ-1000 בני משפחה של 241 חיילים אמריקאיים אשר נהרגו בפיצוץ בסיס הצי האמריקאי בביירות בשנת 1983. גם בפסק דין זה הוטלה על איראן האחריות העקיפית לנזקי המשפחות, מאחר שהעניקה סיוע כלכלי ותמיכה לארגון החיזבאללה אשר היה אחראי לפיצוץ בבסיס הצי האמריקאי בביירות.

פסיקת פיצויים ע"י בתי המשפט בארה"ב כנגד איראן אינה מבטיחה למשפחות כי יצליחו לגבות את החוב מאחר שברור שממשלת איראן לא תשלם מרצונה. עם זאת, מתן פסק הדין מאפשר למשפחות לממש את הפיצויים שנפסקו באמצעות הגשת בקשות עיקול כנגד נכסים של ממשלת איראן הנמצאים בארה"ב או במדינות אחרות בעולם.

פורסם 2007-09-12