ישראלים הנופשים בתורכיה עשויים לממן טרור בלא ידיעתם, וזאת ע"י קניה ברשת סופרמרקטים גדולה בבעלות המיליארדר הסעודי, יאסין קאדי, אשר הוכרז כגורם מימון טרור בשירות אל קאעידה והחמאס.

המיליארדר הסעודי יאסין קאדי (Yassin Al-Kadi או Yassin Qadi) הוכרז ע"י מועצת הבטחון של האו"ם וע"י רשויות ארה"ב כגורם מפתח במימון טרור איסלאמי קיצוני. עפ"י ממצאי ה-FBI מחקירה שהתנהלה בשנת 1998, קאדי הלבין הון עבור החמאס באמצעות עסקאות נדל"ן והזרים כספים למוחמד סאלם ולארגון צדקה בשם המוסד ללימוד קוראן (QLI), אשר היו מעורבים במימון טרור ובתמיכה בארגון החמאס. מוחמד סאלם וה-QLI נתבעו בשנת 2000 בביהמ"ש הפדרלי בשיקאגו וחויבו לשלם פיצויים בסך 156 מיליון דולר, למשפחתו של דיויד בוים שנהרג בפיגוע בגדה המערבית ב-1996 (Boim V. Quranic Literacy Institute). מתיו לויט, המומחה הידוע למימון טרור, שימש כעד מטעם התביעה במשפט זה, ובמאמר אודות קאדי מסוף השבוע האחרון הוא מפרסם מספר שקפים אשר הוצגו כראיות במשפט ובהם עדויות לכספים שהועברו ע"י קאדי למוחמד סאלם ולארגון QLI.

נוסף על קשריו של קאדי עם החמאס, חשף ה-CIA, כי קאדי העביר מיליוני דולרים דרך ארגון בשם "מואפק", הקשור לאוסאמה בין-לאדן ולארגון אל-קאעידה, ואשר שימש לרכישת כלי נשק ותחמושת עבור ארגוני טרור איסלאמיים. בעקבות הכרזות ארה"ב והאו"ם ורישומו של קאדי כגורם מבוקש על מימון טרור, הוקפאו נכסיו ברחבי העולם ופעילותו הכלכלית הענפה בניו זילנד, אלבניה, ארה"ב ומקומות נוספים נפגעה. למרות זאת, ממשיך קאדי גם בימים אלו לנהל עסקים ונכסים בשווי מיליוני דולרים בתורכיה, וזאת עקב יחסיו הקרובים עם ראש ממשלת תורכיה, טאייפ ארדוגן.

מזה כמה שנים נמתחת ביקורת בקרב מומחים למימון טרור על כך שהסנקציות נגד גורמים ברשימות השחורות, ובייחוד רשימות מטעם האו"ם, ניתנות לעקיפה בקלות יחסית ואינן נאכפות ע"י המדינות. למרות העובדה שקאדי הוכרז ע"י מועצת הבטחון של האו"ם, ולמרות העובדה שתורכיה כפופה להכרזות אלו כחברה באו"ם, ממשיך קאדי לנהל את עסקיו בחסות יחסיו הקרובים עם ראש הממשלה התורכי. קאדי הצליח להעביר לתורכיה נכסים ועסקים בשווי מאות מיליוני דולרים. הוא ביצע מספר עסקאות נדל"ן גדולות ובבעלותו רשת גדולה של סופרמרקטים בשם "BIM", אשר לה כ-1000 סניפים ברחבי תורכיה.

ביולי 2006 פסק בימ"ש בתורכיה לטובת קאדי, ונקבע כי נכסיו אשר הוקפאו בעבר יופשרו. פסיקה זו גררה ביקורת קשה כנגד תורכיה, והכשלים במאמציה לאכוף כללים בינלאומיים למניעת הלבנת הון ומימון טרור הוזכרו גם בדו"ח הביקורת של ה-FATF. בעקבות הביקורת, הכריזו הרשויות כי יבדקו מחדש את החשדות כנגד קאדי ואף יפתחו מחדש את החקירות הפליליות בנושא, אלא שמאז לא הוגשו כתבי אישום נגד קאדי, בטענה של היעדר ראיות מספיקות, והוא ממשיך לנהל את עסקיו בחופשיות.

למעשה, מאז ניצחונה של המפלגה האיסלאמית בבחירות לראשות הממשלה בתורכיה, קאדי זוכה לתמיכה פומבית. מעבר לעובדה שתורכיה לא אכפה את הסנקציות העומדות כנגד קאדי, הוא נהנה מתמיכתו של חברו הקרוב, ראש הממשלה התורכי, טאייפ ארדוגן, אשר הכריז בתקשורת כי הוא סומך על קאדי כשם שהוא סומך על אביו, וכי העובדה שמישהו רשום ברשימה שחורה, אינה מוכיחה כי היה אכן מעורב במימון טרור.

פורסם 2007-09-02