פרשת השחיתות הגדולה בחברת סימנס הגרמנית מתרחבת ככל שמתקדמות החקירות השונות בנושא. לאחרונה פורסם כי היקף פרשת השחיתות גדל, וכעת חוקרים העברות חשודות ותשלומים מפוקפקים בהיקף של כמיליארד דולר, לעומת ההיקף הראשוני עליו דובר, בסך 540 מיליון דולר. סימנס היא אחת החברות הגדולות בגרמניה ומפעליה בגרמניה וברחבי העולם מעסיקים קרוב לחצי מיליון עובדים.

בשנה שעברה פתחה חברת סימנס בחקירה פנימית באגף הטורבינות והטלקום בחשד לעבירות שוחד בהיקף של מאות מיליוני דולרים במשך 7 השנים האחרונות. סימנס נחשדת במתן שוחד לצורך הבטחת חוזים מחוץ לגרמניה וכן במתן שוחד לראשי ארגוני עובדים במטרה להשיג שקט תעשייתי. בעקבות החקירה הפנימית פתחו רשויות גרמניה בארבע חקירות נפרדות משלהן, אשר עדיין מתנהלות בימים אלו. סימנס מצידה הרחיבה את החקירה הפנימית לאגפים נוספים בחברה וביניהם אגף התחבורה והרפואה, עקב חשד לפעולות בלתי חוקיות גם באגפים אלו.

במהלך השבוע האחרון פורסם בתקשורת הגרמנית כי במסגרת החקירות המתנהלות כנגד החברה נבדקים גם חשדות לביצוע עבירות הלבנת הון. עוד פורסם כי התובע הכללי במדינת ליכטנשטיין הודיע כי מתנהלת במדינתו חקירה כנגד סימנס בחשד להלבנת הון ועבירות נוספות הקשורות להעברות כספים חשודות בהיקף של כ-190 מיליון אירו. התובע הכללי של ליכטנשטיין ציין כי החקירה מתנהלת מאז תחילת 2006 ובמסגרתה נחקרו כמה גורמים נוספים וביניהם אזרח מצרי.

ראוי לציין כי חקירת עבירות הלבנת הון במסגרת פרשת השוחד הנה תוצאה מתבקשת וצפויה, מאחר שבכל מקום בו מתרחשת עבירת שוחד עולה החשד המיידי לביצוע הלבנת הון. כאשר אדם מקבל שוחד עליו להסוות את מקור הכספים ולהלבינם כך שיווצר מצג של רווחים כשרים, לפיכך גבוהים מאוד הסיכויים כי במקרה של הגשת כתבי אישום בפרשת סימנס, יואשמו המעורבים גם בעבירות הלבנת הון.

פורסם 2007-08-30