גורמים במחלקת המדינה בממשל האמריקאי הודיעו אתמול כי ארה"ב שוקלת להסיר את צפון קוריאה מרשימת המדינות המממנות טרור, בעקבות הסכמתה של צפון קוריאה להקפיא את מתקניה הגרעיניים ולהתפרק מנשק גרעיני.

בפברואר השנה הושגה הסכמה עקרונית בין צפון קוריאה לחמש מדינות נוספות (ארה"ב, דרום קוריאה, רוסיה, סין ויפן) על הקפאת פעולות הגרעין של צפון קוריאה. עפ"י ההסכמה שהושגה תקבל צפון קוריאה בתמורה לפירוק מתקניה הגרעיניים חבילת הטבות כלכליות ודיפלומטיות בהן גם 1 מיליון טון דלק והבטחה להסיר את צפון קוריאה מרשימת המדינות המממנות טרור בארה"ב.

נציגי ממשל אמריקאים צופים כי הסכם רשמי בין ששת המדינות ייחתם במהלך החודש הבא, אך רומזים כי ארה"ב שוקלת להסיר את צפון קוריאה מהרשימה השחורה עוד לפני חתימת ההסכם.

כיום רשומה צפון קוריאה ברשימת המדינות המממנות טרור לצד סוריה, איראן, סודן וקובה. רישום ברשימה שחורה זו פירושו הטלת סנקציות על המדינה הרשומה וביניהן איסור על סחר בנשק עם מדינה זו, הגבלת סיוע כלכלי-הומניטרי, איסור יבוא/יצוא ללא אישור מיוחד ואיסור על אזרחים אמריקאיים לנהל יחסים כלכליים או עסקיים מול ממשלתה של מדינה רשומה מבלי לקבל אישור מיוחד לכך מהממשל האמריקאי.

פורסם 2007-08-30