ביום שישי האחרון (17.08.07) פורסם הדו"ח השנתי לפשע מאורגן מטעם היחידה למודיעין פלילי במשטרה הפדרלית של קנדה. הדו"ח לשנת 2007 מציין עליה של כ-20% במספר כנופיות הפשע המאורגן בקנדה שמספרן המוערך הוא 950 בשנת 2007 לעומת כ-800 בשנת 2006.

הדו"ח סוקר את תחומי הפעילות העיקריים של הפשע המאורגן. סחר בסמים מהווה עדיין תחום פעילות מרכזי עבור ארגוני פשיעה והדו"ח מציין כי 80% מארגוני הפשיעה מעורבים בסחר בסמים. ארגוני הפשיעה השונים משתפים פעולה ומחלקים תחומי סחר והפצת סמים בינם לבין עצמם, ובמקרים מסוימים אף רוכשים אחד מהשני סמים ומבצעים עסקאות חליפין.

הדו"ח מתמקד, בין היתר, בשימוש שנעשה ע"י ארגוני פשיעה בטכנולוגיה וברשת האינטרנט. הדו"ח מפרט כיצד ההתקדמות הטכנולוגית והגלובליזציה ברשת פתחו בפני ארגוני פשיעה אפיקים רווחיים חדשים. עפ"י הדו"ח, ארגוני הפשיעה פעילים מאוד בביצוע הונאות און-ליין ברשת כמו גניבת זהות, הונאות ביטוח ומשכנתא, הונאות כרטיסי אשראי ועוד. מומחים לפשיעה מאורגנת מציינים כי ארגוני פשיעה מרווחים מההתקדמות הטכנולוגית, לא רק ע"י ביצוע עבירות דרך האינטרנט אלא גם ע"י ניצול אמצעים טכנולוגיים להסוואה והתחמקות מהחוק כמו למשל טלפון ניידים חד פעמיים, כרטיסי זיכרון מתוחכמים, טכנולוגית VoIP ואתרים ברשת להעברות כספים אלקטרוניים.

ארגוני הפשיעה עוסקים באופן קבוע בהלבנת הון על מנת להלבין עשרות מיליוני דולרים מידי שנה מרווחי סמים והונאות. הלבנת הכספים מתבצעת לרוב ע"י הקמת חברות קש ושימוש באנשי קש, וגם כאן ישנה חשיבות לשימוש בטכנולוגיה, כיוון שאתרי הימורים, אתרי תשלומים מעבר לים וגישה מהירה למקלטי מס בעולם מסייעים לתפעול השוטף של מערך הלבנת ההון בכל ארגון פשיעה.

הדו"ח מציין כי עפ"י נתוני קרן המטבע העולמית מולבנים מידי שנה בקנדה 25-55 מיליארד דולר. עפ"י הערכת הבנק העולמי 2-5% מהתוצרת הלאומית הגולמית של כל מדינה מהווים את סכום ההון המולבן בה.

פורסם 2007-08-19