בשנים האחרונות אנו עדים למגמה חדשה במלחמה בין העולם המערבי לטרור האיסלאמי: אגודות צדקה או גורמים בעולם המוסלמי החשודים בגיוס כספים ומימון טרור משיבים מלחמה ע"י הגשת תביעות דיבה נגד מומחים למימון טרור וסופרים אשר פירסמו ספרים בנושא בניסיון לעצור את הפצת הספרים ולקבל פסק דין אשר ישלול את הכתוב בהם.

היום (16.08.07) פורסם כי אגודת הצדקה Kinder USA החליטה להסיר את התביעה שהגישה כנגד מומחה הטרור הידוע  Matthew Levitt וכנגד מעסיקיו ,אוניברסיטת Yale ומכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון.

אגודת הצדקה קינדר ארה"ב הגישה נגד לוויט ומעסיקיו תביעת דיבה ובקשה לפיצויים בסך 500,000 דולר בטענה כי לוויט השמיץ את האגודה ואת מטרותיה וכי טענותיו אודות סיוע האגודה למימון טרור חסרות בסיס עובדתי. לוויט, מומחה ידוע לטרור ומימון טרור, שירת ב-FBI והיה מזכיר בכיר לענייני טרור ולענייני מודיעין וטכנולוגיה במשרד האוצר האמריקאי. בספרו "חמאס- פוליטיקה, צדקה וטרור בשירות הג'יהאד", טוען לוויט כי אגודת קינדר היא ממשיכות דרכה של קרן האדמה הקדושה לרווחה ופיתוח וכי בכירי האגודה עבדו לפני כן בקרן האדמה הקדושה, אשר עומדת למשפט על עבירות מימון טרור והלבנת הון בימים אלו ממש. קינדר טענה לכל אורך הדרך כי אין לה כל קשר למימון טרור והיא מגייסת כספים עבור נזקקים ברשות הפלסטינית וברחבי העולם. אוניברסיטת ייל ומכון וושינגטון, מעסיקיו של לוויט, דחו את טענות האגודה וסרבו לעצור את הפצת הספר משום שלטענתם בסיסו העובדתי נבדק לעומק ואין בו משום דיבה. האגודה תבעה את השלושה, כאמור, בטענה שספרו של לוויט הזיק לפעילות הצדקה של קינדר ופגע ביכולתה לגייס כספים ומתנדבים. בתגובה, הגישה אוניברסיטת ייל תביעה נגדית כנגד קינדר.

כאמור, היום פורסם כי קינדר החליטה להסיר את תביעתה כנגד לוויט ומעסיקותיו ועורך דינה של האגודה אישר כי ההליכים יבוטלו וקינדר לא תוכל לתבוע שוב בגין פרשה זו. חשוב לציין כי אגודת קינדר נחשדה במימון טרור ע"י הרשויות הפדרליות בארה"ב וסמוך לתחילת משפטם של קרן האדמה הקדושה ובכיריה, פשטו סוכני FBI על משרדי קינדר. בתגובה הגישה קינדר תביעה נגד ה-FBI בגין הטרדה ומעקב בלתי חוקי, אך תביעתה נדחתה. 

שתי הפרשות הידועות מהשנים האחרונות באותו נושא הן פרשת תביעת הדיבה נגד הד"ר רחל ארנפלד, שפרסמה את הספר "Funding Evil", ופרשת הסרת הספר "Alms For Jihad" מן המדפים ע"י הוצאת הספרים של אוניברסיטת קיימברידג'. שני הספרים עוסקים במימון טרור.

הד"ר רחל ארנפלד, חוקרת טרור ידועה מארה"ב, פרסמה מספר ספרים בנושא טרור, מימון טרור ונרקו-טרוריזם. ספרה "Funding Evil" בוחן את מנגנוני המימון וגיוס הכספים של הטרור האיסלאמי הקיצוני נוכח אירועי ה-11 בספטמבר. לאחר פרסום הספר החלה לקבל איומים מצד אנשיו של השייח חאלד בין מחפוז, מיליונר סעודי ידוע אשר קשור לטענתה למימון טרור ותמיכה באל קאעידה. אנשיו של בין מחפוז הודיעו לארנפלד כי מוטב לה שתעצור את הפצת הספר ומשסירבה הגיש נגדה השייח בין מחפוז תביעת דיבה בבריטניה ולא בארה"ב. הגשת תביעות דיבה בבריטניה היא צעד מחושב ומכוון כיוון שבארה"ב קיימת הגנה חוקתית לחופש הביטוי במסגרת התיקון הראשון לחוקה וחובות ההוכחה הכבדות בתביעות דיבה חלות על התובע. בבריטניה לעומת זאת, אין הגנה חוקתית על חופש הביטוי וחוקי הדיבה שם ידועים בהעדפת המושמץ. כאשר מוגשת בבריטניה תביעת דיבה, על הנתבע להוכיח בתשתית ראייתית מפורטת שפרסומו אכן נכון ובדוק עובדתית. כתוצאה מכך, ידועה בבריטניה תופעה בשם "Libel Tourism", במסגרתה "נודדות" תביעות דיבה לבריטניה, בשל היתרון בחוק לטובת התובע.

ארנפלד, בהיותה אזרחית ארה"ב, סירבה להתייחס לתביעתו של בין מחפוז ולא התייצבה לדיון בבריטניה. כתוצאה מכך, ניתן נגדה פסק דין במסגרתו נקבע כי ספריה של ארנפלד לא יופצו בבריטניה והיא חויבה בתשלום 30,000 פאונד פיצויים לבין מחפוז, סכום שהלך ותפח מאז, מאחר שארנפלד סירבה לשלם. בתגובה לתביעתו של בין מחפוז הגישה ארנפלד תביעה נגדית בארה"ב בה היא מבקשת מביהמ"ש להתייחס לנושא ולקבוע כי הפסיקה האנגלית חסרת כל תוקף. נכון להיום, תביעתה של ארנפלד מתבררת עדיין בבית המשפט וטרם ניתן פסק דין, אך בדיון ראשוני נקבע ע"י ביהמ"ש כי טענותיה של ארנפלד חשובות וביהמ"ש יבדוק את הנושא לעומקו.

בין מחפוז ידוע בהגשת תביעות דיבה בבריטניה כנגד סופרים והוצאות לאור המפרסמים ספרים בנושא מימון טרור. באתר האינטרנט שלו מפרסם בין מחפוז מכתבי התנצלות שקיבל מסופרים אשר הפסידו במשפטים נגדו.

פרשה ידועה נוספת בה מעורב בין מחפוז היא פרשת הספר "Alms For Jihad". בסוף יולי פרסמה הוצאת הספרים של אוניברסיטת קיימברידג' הודעה רשמית בה היא מודה כי הסכימה להסדר פיצויים עם בין מחפוז במטרה להימנע מהליכים משפטיים. אוניברסיטת קיימברידג' הסכימה לשלם פיצויים לבין מחפוז בשל האשמות נגד משפחתו בספר, העוסק במימון טרור, וכן הורתה לכל מפיציה על איסוף הספרים והסרתם מיידית מן המדפים. כותבי הספר, J. Millard Burr ו- Robert O. Collins, סרבו להצטרף להתנצלות אותה פרסמה ההוצאה.

בין מחפוז היה בעבר מחזיק המניות העיקרי בבנק BCCI אשר קרס בשנת 1992. בין מחפוז חויב ע"י בימ"ש אמריקאי לשלם קנס בסך 225 מיליון דולר עבור הסדרת כל התביעות נגדו ונגד הבנק באשמת הונאה, הלבנת הון עבור קרטלי סמים ומימון טרור.

פורסם 2007-08-16