בדאלאס, ארה"ב, נמשך משפטם של קרן האדמה הקדושה לרווחה ופיתוח ושבעה מבכיריה, המואשמים בקשירת קשר לתמיכה בארגון טרור, בעבירות מימון טרור וקיום קשר עם ארגונים מוכרזים ובעבירות הלבנת הון. מאז החל המשפט ב-16.07.07, חשפו חוקרי FBI מטעם התביעה כמויות גדולות של ראיות וביניהן מסמכים של הקרן ובנות בריתה, הקלטות טלפוניות, קטעי וידאו ועוד.

עדות סוכני ה-FBI: רשת של ארגונים פעלה בארה"ב למען גיוס כספים עבור חמאס, סיכול תהליך השלום ומלחמה באויב הציוני

במסגרת עדות שנתנו סוכני ה-FBI נחשפה רשת של אגודות וארגונים בארה"ב, אשר יצרו קשרים ושיתופי פעולה במטרה לקדם את מטרות החמאס ע"י הפצת תעמולה וגיוס כספים בארה"ב. סוכני ה-FBI הציגו מסמכים וראיות המעידים על פגישות משותפות ומסמכי עקרונות שנוסחו בהם הוחלט על גיוס כספים עבור החמאס וקידום המטרה לשמה הוא פועל - השמדת האויב הציוני, פגיעה בתהליך השלום ומלחמה בכיבוש.

עפ"י הראיות שהוצגו התאגדו קרן האדמה הקדושה, האיגוד האיסלאמי למען פלשתין (IAP) ואגודות נוספות תחת ועדת אם בשם "הועדה הפלסטינית של האחווה המוסלמית באמריקה", שמקורה בהתאחדות בשם "האחווה המוסלמית באמריקה", אותה ייסד בכיר החמאס מוסא אבו מרזוק. מסמכי התביעה כללו רישומים והעתקי מעקבים אחרי בכירי הארגונים הנ"ל, אשר נפגשו מספר פעמים בין השנים 1991-1993 וניסחו מסמכי עקרונות בהם הם מתחייבים לפעול למען גיוס כספים עבור החמאס בארה"ב וקידום מטרות החמאס.

עפ"י עדויות סוכני ה-FBI הקפידו חברי הועדה הפלסטינית לא לציין מפורשות את השם "חמאס" בפגישותיהם ובתכתובות ביניהם, אלא את השם "SAMAH", שהוא למעשה המילה "HAMAS" כשהיא מאויתת הפוך באנגלית. בנוסף, הוצגו ראיות הקושרות חלק מבכירי קרן האדמה הקדושה הנאשמים במשפט לועדת הפלסטינית ולאחווה המוסלמית באמריקה. נזכיר כי עפ"י כתב האישום קיבלה קרן האדמה הקדושה מספר תשלומים בסך מאות אלפי דולרים מבכיר החמאס, מוסא אבו מרזוק, המשמש היום כסגן ראש הלשכה המדינית של החמאס, והעבירה אותם למפקדות החמאס בעזה דרך רשת של אגודות צדקה מקומיות.

ארגון נוסף אשר מוזכר בעדויות סוכני ה-FBI הוא המועצה לקשרים מוסלמים אמריקאיים (CAIR), אשר נוסדה בוושינגטון ב-1994 והצטרפה ליתר האגודות החברות בועדה הפלסטינית בארה"ב. CAIR נחשבת לצעירה שבין אגודות גיוס הכספים האמריקאיות החברות ברשת האחווה המוסלמית, אך היא מוזכרת בכתב האישום במשתפת פעולה בלבד ולא כנאשמת. סוכני ה-FBI אשר העידו עבור התביעה בשבוע האחרון הציגו הוכחות כי מנהלי CAIR השתתפו אף הם בפגישת חברי ותומכי החמאס שהתקיימה בפילדלפיה ב-1994 מטעם הועדה הפלסטינית לאחווה מוסלמית באמריקה.

עדות הקצין הישראלי מטעם התביעה 

ביום חמישי האחרון (10.08.07) העיד מטעם התביעה בביהמ"ש בדאלאס קצין ישראלי בצה"ל אשר כונה "רב סרן ליאור". רב סרן ליאור הוא קצין מיחידה מובחרת אשר השתתף בפשיטות של צה"ל על משרדי אגודות צדקה בעזה בין השנים 2002-2004. במסגרת הפשיטות החרים צה"ל מסמכים רבים באמצעותם חשפה ישראל את הקשר הפיננסי בין אגודות הצדקה של החמאס לקרן האדמה הקדושה לרווחה ופיתוח בארה"ב.

התנאי להופעת הקצין כעד מטעם התביעה בארה"ב היה שזהותו לא תיחשף ותישמר בסוד אפילו מפני נציגי התביעה עצמם. עפ"י התנאים שהציבה ישראל נאסר על כל גורם פרט לשופט לראות את פניו של הקצין ואולם ביהמ"ש פונה לצורך גביית עדותו. נציגי התביעה וההגנה יכלו אך ורק לשמוע את קולו של הקצין ונאסר עליו להעיד לגבי תוכן המסמכים עצמם. הקצין העיד אודות מהימנות העדויות שנתפסו ומשקלם בהוכחת הקשר לקרן האדמה הקדושה. לאחר שנשמעה העדות יצטרך השופט להחליט האם ובאיזו דרך תיכנס עדותו של הקצין לראיות התביעה כנגד הנאשמים. הנאשמים מצידם מחו על כך שלא ניתנה להם הזכות להתעמת עם מאשימם, אך השופט טען שמדובר במקרה חריג הדורש שמירת סודיות חמורה.

לדברי מומחי משפט בעיתונות בארה"ב, לא ידוע עדיין כיצד תשפיע עדותו של הקצין על המושבעים, כיוון שמדובר במקרה קיצוני של עדות חסויה שנראה לפני כן בבתי המשפט בארה"ב רק במשפטים פליליים כנגד חברי מאפיה. עפ"י נתוני התביעה ולוח הזמנים של העדויות, צפוי להעיד בקרוב קצין ישראלי נוסף, אשר יציג את תוכן העדויות כנגד קרן האדמה הקדושה וקשריה עם אגודות הצדקה של החמאס בעזה.

פורסם 2007-08-13