חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה פתחו ביום שישי האחרון (10.08.07) בסדרת מעצרים בפרשת קריסת חברת הבנייה חפציבה. מנהל הכספים של חפציבה, זאב טננבאום, נעצר ביום שישי ומעצרו הוארך בשבוע. טננבאום חשוד כי שיתף פעולה עם מנכ"ל הקבוצה ובעל השליטה בה, בועז יונה, בביצוע עבירות הונאה ומרמה בהיקף של מאות מיליוני שקלים. טננבאום חשוד בעבירות הונאה ומרמה, גניבה בידי מנהלים ומורשים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר בנסיבות מחמירות, עבירות על חוק ניירות ערך, עבירות על חוק המכר וכן עבירות על חוק איסור הלבנת הון.

ביום ראשון (12.08.07) הוצא צו מעצר נגד מנכ"ל חפציבה ובעל השליטה בה, בועז יונה, אשר נמלט לחו"ל. יונה, שהיה מורשה החתימה היחיד בחפציבה, חשוד כי משך מחשבונות החברה וחברות אחרות בקבוצה כ-120 מיליון שקל. במסגרת החקירה בודקים כעת כיצד משך יונה את הכספים באין מפריע ולאן העביר אותם. אתמול (13.08.07) חשף ערוץ 10 כי עפ"י חשדות המשטרה מעורבים בפרשה גם גורמים מהשוק האפור. עפ"י הדיווח חשדה המשטרה בתחילה כי יונה משך את הכספים והעבירם לחשבונותיו הפרטיים, אך כעת גילתה המשטרה כי יונה פתח חשבון בנק משותף עם שלי נרקיס, הידוע כמספר 2 בשוק האפור, בבנק דיסקונט בעין כרם. עפ"י החשד משך יונה את הכספים מחברות הבת והעבירם לחשבון פרטי בארה"ב ומשם בחזרה לחשבונו המשותף עם נרקיס. גורמים במשטרה מעריכים כי יונה לווה מנרקיס מיליוני שקלים, לאחר שהבנקים סירבו לתת לו אשראי נוסף, סמוך לקריסת החברה.

לאור החשדות והגילויים האחרונים, עולה השאלה כיצד הצליח יונה להעביר כספים מחשבון לחשבון מבלי שהדבר ידליק נורה אדומה אצל הבנקים ואצל גורמי פיקוח אחרים מתוך החברה ומחוצה לה. אם יתבררו החשדות כנכונים תעלה השאלה כיצד לא עלו חשדות לפעילות בלתי תקינה מבחינת הבנקים. נרקיס הורשע בעבר בעבירות הלבנת הון וריצה עונש מאסר בפועל. כאשר שני גורמים כמו נרקיס ויונה פותחים חשבון משותף הדבר צריך להדליק נורה אדומה באופן מיידי שכן מדובר בגורם ידוע בשוק האפור מצד אחד ואיש עסקים ידוע מצד שני.

מערכות התוכנה למניעת הלבנת הון המותקנות בבנקים בישראל מסמנות אוטומטית חשבונות בסיכון גבוה לפי מספר הזהות של בעל החשבון, אם הוא ידוע כנותן שירותי מטבע או הורשע בעבר בעבירות הלבנת הון. נוסף על כך מכילות מערכות אלו מנגנוני Link Analysis באמצעותם מנטרים ומצליבים בין העברות כספיות מחשבונות שונים, כך שאם סומן החשבון המשותף כחשבון בסיכון גבוה תעלה השאלה כיצד לא הבחינו בהעברות גדולות כל כך לחשבון שנראה על פניו מלכתחילה כחשבון בסיכון גבוה להלבנת הון.

כל אותן פעולות - פתיחת החשבון בסיכון גבוה, העברות והפקדות, אמורות להיות מדווחות לרשות לאיסור הלבנת הון, וגם ברשות לאיסור הלבנת הון צריך חשבון מסוג זה או כל דיווח לגביו להדליק נורה אדומה אוטומטית.

נוסף על חשדות אלו לביצוע הלבנת הון ע"י יונה, עשויים להיות אישומים נוספים בעבירות הלבנת הון בפרשה, כיוון שיונה, יחד עם מנהל הכספים, זאב טננבאום וגורמים נוספים נחשדים בביצוע מספר עבירות כגון גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד אשר מהוות עבירות מקור בחוק איסור הלבנת הון, כך שאם יוגש כתב אישום לפי עבירות אלו, יואשמו החשודים בעבירות הלבנת הון גם בדרך זו.

פורסם 2007-08-14