משטרת ישראל פרסמה הבוקר (05.08.07) הודעה לעיתונות אודות מבצע "טווס הכסף" במסגרתו נעצרו לפנות בוקר אריה (ריקו) שירזי ותשעה חשודים נוספים, תושבי נתניה והמרכז, אשר פעלו עפ"י החשד במסגרת ארגון פשיעה בראשותו של שירזי. היחידה הארצית לחשיפת פשיעה חמורה ובינלאומית ורשות המיסים ניהלו חקירה סמויה נגד חברי הארגון במשך מספר שנים ובליווי פרקליטות מחוז ת"א.

עפ"י החשד עסקו שירזי וחברי ארגונו במגוון רחב של עיסוקים פליליים תוך שהם מחלקים את פעילות הארגון למחלקות נפרדות ופועלים באופן שיטתי ולאורך זמן. בין היתר, עסקו חברי הארגון בהלבנת הון, הונאה וזיוף, ארגון, ניהול ומימון הימורים, מרמה בנדל"ן, סחיטה ואיומים והשתלטות על נכסי חייבים.

שירזי, העומד בראשות הארגון ופועל כמנהל, מארגן ומפקח, חשוד בנוסף כי שימש כבורר בעולם התחתון ופסק בענין חלוקת כספים בין חברי הארגון ובין עבריינים. בנוסף, חשוד שירזי כי היה ממקימי עמותת "יד לחייב", אשר הציגה את עצמה לציבור כעמותת סיוע לחייבים, אך בפועל ניצלה את מצוקתם לצורך השתלטות על נכסיהם באמצעות מעשי מרמה וזיוף.

חברי הארגון חשודים בהלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. עפ"י הודעת משטרת ישראל נהגו חברי הארגון להלבין רווחים מעסקי הלוואה בריבית, מהימורים ומעסקים נוספים, באמצעות חשבונות בנק של בני משפחה ושל גורמים נוספים, אשר שימשו אותם לפעילות פיננסית שוטפת של ארגון הפשיעה. נוסף על כך נהגו ראשי הארגון לרכוש באמצעות ההון השחור נכסים יקרי ערך שנרשמו על שם אחרים תוך שימוש ברישומים כוזבים.

במסגרת המעצרים שבוצעו לפנות בוקר, נעצר גם עו"ד, אשר עפ"י החשד עשה שימוש לרעה בסמכותו וסייע לחברי ארגון הפשע בביצוע עבירות מרמה וזיוף בתחום הנדל"ן ובתחומים נוספים. ראוי להזכיר כי זו אינה הפעם הראשונה בה נעצרים עורכי דין בחשד לפעילותם במסגרת ארגון פשיעה. במאי השנה פרסמנו ידיעה העוסקת במעורבותם של עורכי דין בארגון הפשיעה של אסי אבוטבול ובחובות המוטלות על עורכי דין במסגרת חוק איסור הלבנת הון.  

ניתוח קשרים בחקירות הלבנת הון ופשע מאורגן - כיצד מקשרות הרשויות בין חשבונות וחברות קש בשירות עבריינים?

חקירות הלבנת הון ופשע מאורגן מאופינות בעבודת רקע סמויה המתרחשת במספר שלבים ודורשת שיתוף פעולה של הרשויות השונות - הרשות לאיסור הלבנת הון, משטרת ישראל, רשות המיסים, הפרקליטות ועוד. השלבים העיקריים בחקירה כוללים שלב איסוף מידע, שלב ניתוח מידע וניתוח קשרים ושלב בניית מצרף לוגי או מפת קשרים בין הגורמים השונים.

בשלב הראשון, שלב איסוף המידע או כריית המידע, אוספות הרשויות עדויות, דיווחים מגורמים החייבים בדיווח ומידע על הגורמים המעורבים ממאגרי מידע שונים העומדים לרשותם לרבות מידע על נכסים רשומים, מידע על קשרים משפחתיים, מידע מרשויות המיסים ומרשויות נוספות, ובונות תמונה כללית או עץ של קשרים משפחתיים ועסקיים סביב הגורם הנבדק.

בשלב השני מתבצע ניתוח קשרים (Link Analysis), במסגרתו בודקים את היחס בין לקוחות פרטיים, חברות, מיקום גיאוגרפי, צדדים בעסקאות, נכסים שונים וכו'. נתונים אלה מוצלבים בין חשבונות לקוחות ותנועות שונות על מנת ליצור מערכת קשרים בין ישויות, כך שניתן יהיה לקשר ישות חשודה עם אנשים וחברות קש וכו'. לדוגמה: ניתן לגלות, כי למספר חשבונות, שאינם קשורים לכאורה, קיימת כתובת משותפת. מתוך ניתוחים אלה ניתן לבנות "מפה" או "עץ" של ישויות הקשורות אלה באלה, ומתוך נתונים אלה, בצירוף מערכת חוקים וטיפולוגיות, ניתן גם להסיק על ניסיונות להלבנת הון.

בשלב האחרון מתקבלת מפה כללית או מצרף לוגי אשר מקשר בין הגורמים ומפרט את טיב הקשר בינם, כך שמתקבלת תמונה כללית לתהליך ביצוע הלבנת ההון - כיצד עוברים הכספים בין החשבונות השונים ומהי הזיקה בין חשבון לחשבון. כאשר מתקבלת התמונה הכללית ניתן להעריך מהו הקשר בין הגורמים השונים וכיצד הם משתלבים, אם בכלל, באותו מצרף לוגי של ארגון פשיעה או מנגנון להלבנת הון.

 

פורסם 2007-08-05