בשבוע שעבר (19.07.07) פרסמה חברת העברת הכספים הבריטית, NETELLER, כי הגיעה להסכם עם משרד התובע בניו יורק, לפיו תודה בביצוע עבירה פלילית ותשלם 136 מיליון דולר בתמורה לסגירת התיק המשפטי נגדה. הסכם הפשרה אושר ע"י שופט פדרלי בבית משפט במנהטן. כעת פורסם מסמך התובע המחוזי לחברת NETELLER המפרט את ההסכם בין הצדדים שיביא לסיום הפרשה.

בינואר השנה נעצרו שני בכירים לשעבר ומחזיקי מניות בחברה בחשד למעורבותם בפרשה והוגש כנגד החברה כתב אישום. בעקבות המעצרים והגשת כתב האישום, נאסר על NETELLER להיסחר בבורסה בארה"ב והחברה הבריטית מצידה הקפיאה את חשבונותיהם של תושבי ארה"ב הנמצאים אצלה ומהווים שני שליש מכלל פעילותה.

התובע של המחוז הדרומי במדינת ניו יורק האשים את החברה ואת שני מחזיקי המניות שנעצרו במספר אישומים לרבות קשירת קשר לביצוע עבירה כנגד ארה"ב, פרסום הימורים ברשת, השתתפות בניהול הימורים והעברת כספי הימורים מאזרחים בארה"ב לאתרי הימורים ולהיפך. כמו כן הואשמה NETELLER בניהול עסק לא חוקי להעברות פיננסיות.

במסגרת ההסכם בין משרד התובע לחברה, הודתה החברה בביצוע מעשה פלילי והסכימה לשלם כאמור 136 מיליון דולר. כמו כן התחייבה החברה להשיב לאזרחי ארה"ב אשר החזיקו חשבונות אצלה סכום כולל של 94 מיליון דולר שהוקפאו. בתמורה לכך, לא תואשם החברה בקשירת קשר והאישומים נגדה יימחקו תוך שנתיים בתנאי שלא תבצע במהלך תקופה זו עבירות דומות. כמו כן התחייבה NETELLER שלא להשתתף בכל צורה שהיא בהעברת כספים מחשבונות אמריקאיים לאתרי הימורים ולהיפך, וכן להפעיל אמצעי פיקוח ובקרה על מנת לוודא שלא יועברו דרכה כספי הימורים בשום צורה שהיא.

לדברי התובע הכללי של המחוז הדרומי במדינת ניו יורק, מייקל גרסיה, ההחלטה לתבוע את NETELLER נבעה מחומרת הראיות והאישומים ומכך שבכירי החברה היו מעורבים גם כן. לדברי גרסיה, NETELLER העבירה מילארדי דולרים ממשתמשים בארה"ב לחברות הימורים בחו"ל ובכך עברה על החוק הפדרלי בארה"ב.

חברת NETELLER ציינה בתגובה כי היא שמחה שהפרשה באה לסיומה.

לפני כשבוע פרסמנו ידיעה לפיה הודיעה חברת NETELLER על הפסקת העברת כספי הימורים מחשבונות בישראל לאתרי הימורים בחו"ל ולהיפך, בעקבות יוזמת החקיקה לשינוי חוק העונשין בארץ. לאור תוצאות הפרשה בין NETELLER לרשויות ארה"ב, ניתן להבין כעת מדוע מיהרה NETELLER להודיע על הפסקת העברת כספי הימורים מחשבונות ישראליים, עוד לפני שהצעת החוק בישראל עברה את כל השלבים בכנסת.

לעיון בכתב האישום ובהסכם הפשרה בין NETELLER למשרד התובע הכללי במדינת ניו יורק לחץ כאן.

פורסם 2007-07-26