רשת ABC דיווחה לאחרונה כי רשימת ה-FBI לגורמים המעורבים או חשודים בפעילות טרור מונה מעל ל-500,000 ערכים. חשוב לציין כי אין מדובר בחצי מיליון שמות של אנשים שונים, אלא בשמות כולל שמות חליפיים, אך למרות זאת, טוענים בעיתונות האמריקאית, רשימת ה-FBI גדלה עד כדי אובדן שליטה והדבר עשוי לפגוע ביעילות המלחמה בטרור, כמו גם בזכויות הפרט, שכן אזרחים רבים ששמם דומה לשמות ברשימות השחורות, נעצרים, מעוכבים, או שנשללת מהם משכנתא ומעבר חופשי בכניסה או יציאה מארה"ב.

ה-FBI אינו מאשר ואינו מכחיש את הידיעה, מאחר שהפרטים אודות הרשימה היו מאז ומעולם חסויים. ה-FBI אינו מגלה כמה ערכים בדיוק רשומים, כיצד הוא מחליט להוסיף או לגרוע אדם מהרשימה או אילו סוגי רישומים קיימים. עפ"י המידע הקיים, רשימות ה-FBI אינן מכילות גורמי טרור בלבד אלא גם גורמים עצמאיים ולא מאורגנים כמו למשל מתנגדים להפלות בארה"ב או פעילי איכות סביבה קיצוניים, הנחשדים בניסיונות להוציא לפועל פיגועים מסוג זה או אחר. בנוסף, ה-FBI מסביר באתר האינטרנט שלו כי אין לאזרחים כל אפשרות לברר אם הם אכן רשומים ברשימה.

חשיפת מספר הערכים הקיימים ברשימת ה-FBI ע"י התקשורת התאפשרה בעקבות בדיקה מדוקדקת בתקציב השנתי של ה-FBI שם הוזכרה הרשימה השחורה והוזכר כי קיימים בה מעל ל-510,000 ערכים.

ארגונים למען זכויות הפרט בארה"ב טוענים כי ריבוי הרשימות בממשל האמריקאי מהווה סכנה ממשית לזכויות הפרט, וכי ממשל בוש הרחיק לכת מאז אירועי ה-11 בספטמבר עד כדי כך שהרשימות פוגעות באופן יום-יומי בחופש הפרט ובזכות האזרח לפרטיות. לטענת מספר גורמים, ממשל בוש משתמש ברשימות השחורות בצורה לא דמוקרטית, בכך שהוא מוסיף לרשימה גורמים המתנגדים לממשל בוש, ללא כל הוכחה שהם קשורים לביצוע פעולות טרור.

פרט לרשימת ה-FBI, קיימות בארה"ב רשימות משרד האוצר (OFAC) וכן רשימה נוספת של המרכז הלאומי למלחמה בטרור (NCTC), אשר מונה כ-460,000 ערכים המייצגים כ-350,000 אישים רשומים.

פורסם 2007-07-25