ביום חמישי האחרון (12.07.07) הוציא שופט ברזילאי צו מעצר כנגד בוריס ברזובסקי וקיה ג'ורבחיאן, במסגרת חקירה המנהלת כנגד השניים במשך השנתיים האחרונות בחשד להלבנת הון באמצעות קבוצת הכדורגל הברזילאית קורינתיאנס.

בוריס ברזובסקי, אשר נחשב לאחד ממתנגדיו הבולטים של ממשל פוטין ברוסיה, נמלט מרוסיה בשנות ה-90 וקיבל מבריטניה מקלט ומעמד של פליט פוליטי. רוסיה ביקשה מבריטניה את הסגרתו מספר פעמים ונענתה בשלילה, דבר הגורם למתיחות רבה בין שתי המדינות עד היום.

בספטמבר 2006 פורסם כי רשויות ברזיל חוקרות את פרשיית העברתם של שחקני הכדורגל קרלוס טבז וחאבייר מסצ'רנו מקורינתיאנס לווסטהאם, עסקה שנחשבה תמוהה בעיני רבים לאור העובדה שפרטי החוזה לא היו ברורים, ושהשחקנים נמכרו בסכום נמוך מידי לעומת שווים האמיתי, הנמדד בעשרות מיליוני דולרים. מכירתם של שני השחקנים הארגנטינאים לווסטהאם בוצעה דרך חברת השקעות בשם MSI, השייכת לקיה ג'ורבחיאן, איש עסקים ממוצא איראני ושותפו של ברזובסקי, אשר רכש את הקבוצה והזרים לחשבונותיה מיליוני דולרים. רשויות ברזיל חקרו העברות סכומי כסף גדולים מחברת ההשקעות לקורינתיאנס, ועפ"י החשד שימשה פעילות החברה בקבוצת הכדורגל מסווה להלבנת הון עבור האוליגרך הרוסי ברזובסקי.

בוריס ברזובסקי מכחיש את ההאשמות נגדו וטוען כי לא היה מעורב בהעברת השחקנים. לדבריו, ההאשמות האחרונות נגדו הן נדבך נוסף במסע ההשמצות שמנהל נגדו הממשל הרוסי, אשר רודף אותו כבר שנים. שלטונות בריטניה הגיבו לפרסומים ואישרו את קיומו של הסכם הסגרה מול ברזיל, אך טענו כי יידרשו הוכחות כבדות משקל על מנת להסגיר את ברזובסקי. גם אם יוסגר ברזובסקי לברזיל, רשאית בריטניה לדרוש מברזיל שלא להסגיר את ברזובסקי לרוסיה, עפ"י תנאי הסכם ההסגרה.

לקריאה נוספת בנושא הלבנת הון וכדורגל לחץ כאן.

פורסם 2007-07-15