מועצת האיחוד האירופאי הוציאה בסוף השבוע האחרון (28-30.06.07) שתי הודעות עדכון לרשימה השחורה המנוהלת ע"י האיחוד. בהודעות מועצת האיחוד פורסם כי יעודכנו הנהלים והכללים להוספת ארגונים ו/או יחידים לרשימה, וכן פורסמה הרשימה המעודכנת.

במסגרת עדכון הגופים והיחידים הרשומים ביצעה מועצת האיחוד בדיקה והערכה מחודשת לגבי כל הרישומים הקודמים. בסיום הבדיקה הוחלט להסיר מהרשימה השחורה שלושה ארגונים מאיטליה ולהוסיף לרשימה ארגון יווני בשם (Epanastatikos Agonas (Revolutionary Struggle.

עפ"י הנהלים החדשים שנקבעו להוספת רשומות לרשימה השחורה, תודיע מעתה מועצת האיחוד האירופאי לארגונים ו/או ליחידים מראש ובכתב כי עומדים להוסיפם לרשימה וההחלטה תנומק. לארגון או היחיד שמוסיפים לרשימה תינתן הזכות לתקוף את ההחלטה בפני בימ"ש בערכאה ראשונה של האיחוד האירופאי.

ההחלטה לקבוע נהלים אלו באה בעקבות עתירה שהגיש ארגון של גולים איראניים בשם People's Mojahedin  Organization of Iran - PMOI, אשר עתר נגד הוספת הארגון לרשימה השחורה וטען כנגד מועצת האיחוד האירופאי כי לא ניתנה לו זכות שימוע. בעקבות זאת, כאמור, נוסחו הכללים להוספת שמות מחדש, אך הארגון לא הוסר מהרשימה השחורה. ה-PMOI מוגדר כארגון טרור גם בארה"ב.

הרשימה השחורה של האיחוד האירופאי לארגונים ויחידים המעורבים בטרור פורסמה לראשונה בדצמבר 2001, בעקבות פיגועי ה-11 בספטמבר, ומאז עודכנה אחת לכמה חודשים, אך לא בתדירות או ברמת הפירוט של רשימת OFAC האמריקאית. לשם השוואה, ברשימה המעודכנת של האיחוד האירופאי רשומים כעת רק 48 קבוצות וארגוני טרור ו-54 יחידים המעורבים בטרור. ברשימת OFAC רשומים למעלה מ-3000 ערכים ואילו בישראל, מכילה רשימת משרד הבטחון להתאחדויות בלתי מותרות כ-300 שמות ארגונים ויחידים. בנוסף לרשימה הרגילה, מקיימת מועצת האיחוד האירופאי רשימה נפרדת לארגונים וגופים הקשורים לאל-קאעידה והטאליבן.

לרשימה המעודכנת של האיחוד האירופאי לחץ כאן.

להודעה הרשמית מטעם מועצת האיחוד האירופאי לחץ כאן.

פורסם 2007-07-01