ארה"ב והאיחוד האירופאי ניהלו לאחרונה משא ומתן חשאי להסדרת שיתוף המידע הפיננסי בין מדינות האיחוד לארה"ב, וזאת לאחר מתיחות רבה שנוצרה בין הצדדים בעקבות חשיפת העברת מידע מה-SWIFT לרשויות האכיפה בארה"ב.

ביוני 2006 נחשף ע"י עיתון הניו-יורק טיימס כי ארה"ב נהגה לקבל מידע אודות העברות פיננסיות ממערכת ה-SWIFT, המערכת הגדולה ביותר להעברות כספים בין מוסדות פיננסיים, במסגרת הסכמה חשאית בין הנהלת ה-SWIFT, היושבת בבלגיה, ובין משרד האוצר האמריקאי וה-CIA. בעקבות חשיפה זו התעוררה סערה גדולה בשני הצדדים. יו"ר המשרד לבטחון המולדת בארה"ב קרא לעיתונאי הניו-יורק טיימס, העורכים והמוציאים לאור "בוגדים" ותבע להעמידם לדין באשמת בגידה במולדת, כיוון שחשפו את המידע הסודי ופגעו ביכולתה של ארה"ב להילחם בטרור ומימון טרור ולהגן על עצמה. מנגד, קראו ארגוני זכויות הפרט באירופה להעמיד לדין את מנהלי ה-SWIFT ונקבע ע"י גורמים רשמיים באיחוד האירופאי כי העברת המידע לארה"ב מהווה עבירה על חוקי הגנת הפרטיות החלים על מדינות האיחוד. עקב כך, נוצרה מתיחות בין האיחוד האירופאי לארה"ב, אשר מצידה טענה עוד לפני כן שמדינות האיחוד לא עושות די למלחמה בטרור ובמימון טרור.

כעת פורסם כי הצדדים הגיעו להסכמה באשר לשאלה מתי וכיצד יועברו נתונים על העברות פיננסיות ממדינות האיחוד לארה"ב ואיזה שימוש ייעשה במידע. עפ"י גורמים באיחוד האירופאי תוכל ארה"ב לקבל מידע פיננסי בנוגע להעברות כספים ממדינות האיחוד, אך יחולו עליה מגבלות בשימוש במידע זה. בין היתר נקבע כי ארה"ב תעשה שימוש במידע שתקבל אך ורק לצורך חקירות בנושאי טרור ומימון טרור, וכי לא תוכל לשמור את המידע שתקבל למעלה מ-5 שנים. בנוסף נקבע כי ימונה אחראי מטעם האיחוד שיפקח על השימוש שעושה ארה"ב במידע, וכי יחולו על ארה"ב חובות הנוגעות לשמירה על סודיות המידע וטיפול חשאי במידע.

מערכת ה-SWIFT מנתבת מידי יום כ-11 מיליון העברות פיננסיות בין 7,800 מוסדות פיננסיים ב-200 מדינות ברחבי העולם.

פורסם 2007-06-28