יו"ר הרשות לאיסור הלבנת הון, יהודה שפר, גילה אתמול במסגרת כנס לשכת רואי החשבון באילת, כי שר המשפטים, דניאל פרידמן, מתכוון להחיל במסגרת החוק לאיסור הלבנת הון חובות דיווח על רואי חשבון ועורכי דין.

עפ"י דבריו של שפר, בכוונת משרד המשפטים להחיל חובות דיווח אלו על עורכי הדין ורואי החשבון בעת שהם מבצעים פעולות פיננסיות עבור הלקוח וכל עוד הדבר לא יפגע בחיסיון הלקוח. עוד אמר שפר, כי במקומות מסוימים בעולם דורשים מרואי החשבון לכלול סעיף ביאור בדוחות כספיים במקרה של פעולה חשודה, וכי יש מקום לשקול את הדבר גם אצלנו. רו"ח מנחם רהב אמר כי הדבר נשקל בלשכת רוה"ח, ,אך הוחלט שלא לחייב את רואי החשבון בכך בכללי הדיווח החשבונאיים, אלא רק בדיווח על פעולה הנראית כמעילה.

עורכי הדין יהושוע רזניק ויעל גרוסמן התבטאו בכנס נגד הכוונה להחיל את חובות הדיווח על עורכי דין. עו"ד יעל גרוסמן ציינה כי הטלת חובות הדיווח על שני מגזרים אלו תפגע בחובת האמון כלפי הלקוח ובפרטיותו.

המלצה 12 מתוך 40 המלצות ה-FATF, אותה מתכוונים לאמץ בארץ, קוראת להחלת חובות דיווח על עורכי דין, רואי חשבון, נוטריונים ומומחים משפטיים עצמאיים אחרים, כאשר הם מבצעים עבור לקוח פעולות פיננסיות כגון: קנייה ומכירה של נדל"ן, ניהול חשבונות בנק וחסכונות, ניהול נכסים וכספים, וכד'. ההנחיה היא להחיל על מגזרים אלו חובות דיווח ברמה של חובת זיהוי לקוח וחובת דיווח על פעולה חשודה. כמו כן מוצע לקבוע ענישה בגין אי דיווח כאמור.

בשבוע שעבר פירסמנו את דבריו של שפר מכנס לשכת עורכי הדין, בו אמר שפר כי יש לקבוע הקלות לעורכי דין בנושא חילוט שכר הטרחה. כמו כן דיווחנו כי לשכת עורכי הדין ועורכי דין בכירים מתנגדים להחלת חובות הדיווח על עורכי הדין ורואים בכך פגיעה קשה ביחסי האמון מול הלקוח וביכולתו של עורך הדין לייצג את הלקוח. לקריאה נוספת בנושא לחץ כאן.

פורסם 2007-06-07