היחידה לחקירות ומניעת הונאה בחברת תומסון רויטרס פרסמה לאחרונה מסמך (White Paper) בן 30 עמודים שכותרתו  "TECHNOLOGY IN THE FIGHT AGAINST MONEY LAUNDERING IN THE DIGITAL CURRENCY AGE".

המסמך עוסק בקשר בין הלבנת הון לשוק המטבע הדיגיטלי, מתוך הכרה שמלביני הון רבים מחפשים את ההתקדמות הטכנולוגית הבאה שתאפשר להם להלבין כספים שמקורם בפעילות בלתי חוקית. לאור פרשת Liberty Reserve וכתבי האישום שהוגשו, ניתן להצביע על מגמה בולטת של מלביני הון וגורמי פשיעה אשר פונים לסחר ושימוש במטבעות דיגיטליים על מנת להלבין כספים ולבצע העברות באנונימיות מוחלטת.

עפ"י המסמך, הכלי החדש והזמין של מטבעות דיגיטליים הפך לכלי מועדף של גורמי פשיעה אשר פועלים ברשת ורוכשים מטבעות דיגיטליים לצורך ביצוע העברות כספים באופן אנונימי לחלוטין מהיר ובינלאומי. הנגישות הקלה של המטבעות הדיגיטליים לכל משתמש מדאיגה את הרשויות ולפי פרסומים אחרונים שוקדת FINCEN  בימים אלו על תקנות חדשות למניעת הלבנת הון אשר מתייחסות למטבעות דיגיטליים. עפ"י התקנות החדשות יחויבו אתרים או חברות אשר מפיצים, מנפיקים או סוחרים במטבעות דיגיטליים לנהל רישומים לדווח ולעמוד תחת פיקוח בדומה למבצעי העברות ותשלומים אחרים ברשת דוגמת Western Union.

לדברי כותבי המסמך, ככל שעוברים הימים גובר העניין הציבורי במטבעות דיגיטליים וגורמים העוסקים בסחר והנפקת מטבעות אלו מתחילים להופיע לאט לאט ברדאר של רשויות האכיפה.

במקביל לפרסום המסמך ע"י תומסון רויטרס פורסמה ביום חמישי האחרון באתר Mt.Gox, האתר הידוע ביותר לסחר במטבע Bitcoin, הודעה מטעם מנהלי האתר על עיכובים בביצוע רכישות והמרות מדולרים לביטקוין.

עפ"י הודעת מנהלי האתר, חלה בשבועות האחרונים עלייה משמעותית בנפח העסקאות לרכישת מטבע ביטקוין ומספר הבקשות להמרת כספים ופדיון ביטקוין עלה באופן דרמטי. עקב כך, מתקשים הבנקים אשר פועלים עם MT.GOX לבצע את הבקשות וההעברות בזמן סביר ולפיכך נוצר כרגע פער, עליו מנסים להתגבר באמצעות תגבור טכנולוגי של האתר. בהודעתם מתנצלים מנהלי האתר בפני הלקוחות על כך שהבקשות לפדיון ומשיכות דולרים מתעכבות.

מהודעת האתר לא ברור האם מדובר בעיכוב זמני בלבד כפי שמציינים בהודעה או שיש עניין נוסף סביב האתר המעקב את פעילות משיכת הדולרים ע"י הלקוחות. יש לציין כי האתר מטפל ב-80% מהסחר במטבע ביטקוין.

פורסם 2013-06-24