מועצת האיחוד האירופאי הודיעה על יוזמה חדשה למעקב אחרי פעילותם של ארגוני טרור ברשת האינטרנט. הפרויקט החדש, "Check The Web", יוצא בימים אלו לפועל בעקבות רעיון של גרמניה, אשר משמשת בימים אלו כנשיאת האיחוד, ובמסגרתו ישתפו פעולה כל מדינות האיחוד לצורך ניתוח ומעקב אחרי אתרי ארגוני הטרור השונים ברשת ובעיקר אחרי אתרים המזוהים עם אל קאעידה.

גרמניה לחצה על מדינות האיחוד להצטרף לפרויקט עקב השימוש ההולך וגובר של ארגוני הטרור באמצעים העומדים לרשותם ברשת האינטרנט. תקציר היוזמה שפורסם בשבוע שעבר מטעם מועצת האיחוד, מדגיש כי רשת האינטרנט הנה אמצעי מרכזי וחשוב ביותר עבור ארגוני הטרור, לא רק להעברת המסר והפצת תעמולה אלא גם כמכשיר לגיוס פעילים, הפצת שיטות לחימה והוצאת פעולות טרור לפועל.

מועצת האיחוד הודיעה כי איסוף המידע, הניתוח והמעקב אחרי אתרים של ארגוני טרור כבר החל למעשה, וכי בימים אלו נאסף מידע אודות רשת התקשורת של אל קאעידה, "אה-סחאב". מדינות האיחוד יצטרפו לפרויקט על בסיס התנדבותי וידווחו מידי שנה על פעילותן. בנוסף לכך, משטרת האיחוד, היורופול, אשר משתתפת בפרויקט אף היא, מכינה בימים אלו תשתית טכנולוגית להקמת פורטל מרכזי לפרויקט ובו ירוכז כל המידע שנאסף ומוערך. מדינות האיחוד יקבלו גישה חופשית לפורטל החדש ויוכלו לשתף ולהחליף מידע אודות אתרי ארגוני טרור ופעילותם.

פעילותם של ארגוני הטרור ברשת האינטרנט וניצול יתרונות הרשת לטובתם אינם בגדר מגמה חדשה. בשנים האחרונות אנו עדים לשימוש הולך וגובר ברשת בידי גורמי טרור אשר מנסים להסוות את פעילותם ולהגיע לכמה שיותר קהל במהירות ובקלות. האנונימיות ברשת, היעדר הגבולות, נוחות הגישה ואמצעי המולטימדיה החדשים (אתרי שיתוף קבצי וידאו לדוגמא) סייעו בידי ארגוני הטרור, גדולים כקטנים, להעביר את המסר בצורה פשוטה ויעילה. ארגוני טרור מפיצים מידי יום ברשת סרטי וידאו להדרכה אודות הרכבת מטענים, טיפול בחומרי נפץ ותיעוד פעולות טרור, בעוד ממשלות וגופים בינ"ל, עומדים מנגד ומכירים בחשיבות הנושא, אך עדיין לא נוקטים צעדים קונקרטיים למאבק יעיל בתופעה. לפיכך, נשאלת השאלה האם הפרויקט החדש של האיחוד האירופאי יתמקד בתיעוד ואיסוף מידע בלבד או שיינקטו צעדים נוספים? (ראה ידיעה קודמת אודות דו"ח של הסנאט האמריקאי בנושא) 

בשלב זה הוזכרו בתקציר הפרויקט רק מספר מילים אודות צעדים שיינקטו נגד אתרים אלו ועולה האפשרות שמדינות האיחוד ינסו לפעול לחסימת אתרים. מאחר ומדובר בשלבים ראשוניים של הפרויקט, לא ברור אם הפרויקט מיועד לאיסוף מידע בלבד או שייעשה שימוש במידע לצורך מאבק ממשי בפעילות ארגוני הטרור ברשת.

לעיון בתקציר שפורסם ע"י מועצת האיחוד האירופאי לחץ כאן.

פורסם 2007-06-03