משרד האוצר האמריקאי הודיע ביום שישי האחרון (31.5.13) על הטלת סנקציות על חברה מסחרית הפועלת מקפריסין ואוקראינה, Ferland Company Limited, לאחר שנתגלו עסקאות שנעשו על ידה וזאת לאחר שכבר ביולי 2012 נחשדה בביצוע העברות מטעות ומוסוות עבור ובשם החברה הלאומית האיראנית למכליות נפט (NITC).

בחודש מרץ 2013, חברת NITC וחברת Ferland שיתפו פעולה במטרה למכור נפט גולמי איראני על מנת לסייע לאיראן לחמוק מהסנקציות הבינלאומיות (שיתוף פעולה בו השתתפתה גם ספינה בבעלותו של  Dimitris Cambis).  

התכנית כללה העברות נפט מספינה לספינה בין שלוש מיכליות נפט. משרד האוצר זיהה את Cambis והרשת העסקית שלו, במרץ 2013. 

בנוסף לכך, משרד האוצר האמריקאי הכניס ל"רשימה השחורה" שמונה חברות מהתעשיה הפטרוכימית של איראן. המטרה היתה להזהיר את לקוחות החברות ברחבי העולם שלא לקיים עימן קשרי מסחר לשם עצירת תנועת הכספים שזורמים לאיראן ומממנים את תוכנית הגרעין שלה.

החברות הפטרוכמיות נמצאות בבעלות ובשליט של הממשלה האיראנית וזו הפעם הראשונה שמשרד האוצר האמריקאי מטיל סנקציות על התעשייה הפטרוכימית. לפי מקורות אמריקאיים אחרי מכירת הנפט, תעשיית הפטרוכימיות הן המקור הגדול ביותר לכסף זר שזורם לאיראן.

במאי 2012 חתם הנשיא אובאמה על צו נשיאותי המקנה סמכויות נוספות למשרד האוצר האמריקאי לפעול כנגד יחידים וגופים זרים שמנסים לעקוף את העיצומים שהוטלו על איראן וסוריה. במסגרת הצו, קיבל משרד האוצר סמכות לפרסם את זהותם של אותם גורמים מפירים ולמנוע מהם גישה למערכות פיננסיות בארה"ב כסנקציה על סיוע לגורמים איראניים.

פורסם 2013-06-04