מחלקת המדינה בממשל האמריקאי פרסמה ביום חמישי האחרון (30.05.13) את הדו"ח הלאומי השנתי בנושא טרור (Country Reports on Terrorism) לסיכום שנת 2012.

הדו"ח מתפרסם מידי שנה ומסכם פעולות, מקרים וצעדים שננקטו למלחמה בטרור ברחבי העולם, בחלוקה לפי איזורים ומדינות. לגבי כל אזור ומדינה מסכם הדו"ח אילו פעולות טרור התרחשו וכיצד התמודדה כל מדינה עם נושא זה. הדו"ח כולל כמידי שנה סיכום ומגמות לאותה שנה, פרק בנושא מדינות מממנות טרור, פרק בנושא נשק ביולוגי/כימי/נשק להשמדה המונית, פרק בנושא מדינות המשמשות כמקלטי טרור וכן נספח סטטיסטי ובו סיכום מקרי הטרור בעולם לאותה שנה במספרים.

בפרק העוסק בפעילות המדינות השונות בנושא טרור (פרק 2) מופיעה ישראל תחת מדינות במזרח התיכון וצפון אפריקה (עמוד 117). בחלק בו מתוארת פעילותה של ישראל במהלך 2012 מסכם הדו"ח את אירועי הטרור העיקריים ואת מספר הנפגעים כתוצאה מפיגועים או מירי טילים לעבר ישראל, כאשר השנה מדובר בעיקר במקרי טרור שהיו קשורים למבצע עמוד ענן, אך לא רק. כמו כן מסכם הדו"ח את פעילותה של ישראל בנושא טרור ומימון טרור, הן מבחינה צבאית והן מבחינת חקיקה. בין היתר מצוין בדו"ח כי גם בשנת 2012 המשיכה ישראל להיות בת-ברית של ארה"ב בכל הקשור במלחמה בטרור והמשיכה ולשתף פעולה עם רשויות אכיפה בארה"ב במלחמה הכוללת נגד טרור עולמי.

הפרק העוסק במדינות מממנות טרור (פרק 3) מתייחס למדינות שעדיין מוגדרות כמדינות מממנות טרור והן: סוריה, איראן, סודן וקובה. פרק זה מסכם את פעילות הממשל האמריקאי ביחס למדינות אלו ואת פעילותן של המדינות עצמן בכל הקשור לטרור, מימון טרור ויחסים עם מדינות מממנות טרור וארגוני טרור אחרים. בהקשר זה מציין הממשל האמריקאי את הקשרים בין סודן לאיראן, שבא לידי ביטוי בין היתר בכך שספינות מלחמה איראניות הורשמו לעגון בנמלים בסודן במהלך 2012.

גם במהלך 2012 המשיכה איראן להיות המדינה העיקרית המעורבת במימון טרור תוך שהיא ממשיכה לתמוך בארגוני טרור במזרח התיכון ובאסיה ותוך שהיא מעורבת במקרי טרור שהתרחשו השנה בין היתר בתאילנד, גאורגיה וקניה. גם במהלך 2012 כמו בשנים הקודמות המשיכה איראן לספק נשק ולסייע בתוכניות אימונים לטאליבן, לחמאס, חיזבאללה וקבוצות טרור בעיראק ותימן. בסוריה המשיכה איראן לסייע ולתמוך במשטרו של אסד במלחמתו הנוכחית הנמשכת נגד קבוצות המורדים והאופוזיציה.

בפרק העוסק במדינות וטריטוריות המשמשות כמקלטי טרור (Terrorist Safe Havens) מוזכרות גם השנה מדינות כגון: סומליה, מאלי, הפיליפינים, עיראק, לבנון, לוב, אפגניסטן, פקיסטן, קולומביה וונצואלה כמדינות אשר השלטון בהן חלש מספיק ומאפשר לארגוני טרור להגיע לאותה טריטוריה ולהקים בה מפקדות ובסיסים לצורך אימונים, גיוס פעילים, הפצת מידע ועוד.

עפ"י הנספח הסטטיסטי לדו"ח, התרחשו במהלך 2012 6,771 מתקפות טרור בעולם בהן נהרגו 11,098 בני אדם, נפצעו 21,652 בני אדם ונחטפו או הוחזקו כבני ערובה 1,283 בני אדם.

פורסם 2013-06-02