משרד המשפטים האמריקאי בשיתוף עם משרד התובע הכללי במחוז הדרומי של מדינת ניו-יורק הודיעו אתמול (28.05.13) על הגשת כתבי אישום נגד מפעילת המטבע הדיגיטלי Liberty Reserve ושבעה נאשמים נוספים לרבות המייסדים ARTHUR BUDOVSKY, שנעצר בספרד ו- VLADIMIR KATS שנעצר בניו-יורק. הפרשה מוגדרת כעת ע"י משרד המשפטים האמריקאי כ"פרשת הלבנת ההון הגדולה ביותר שראה משרד המשפטים האמריקאי עד כה".

עפ"י משרד המשפטים האמריקאי, השתתפו בחקירה ובהגשת כתבי האישום מספר רשויות אכיפה בארה"ב, לרבות ה-IRS, ICE, וה-HSI. כמו כן שיתפו פעולה בחקירה 17 רשויות אכיפה של מדינות אחרות ובהן ספרד, קוסטה-ריקה, הולנד, רוסיה, מרוקו, קפריסין, בריטניה ועוד.

פרט להגשת כתבי אישום הוצאו גם צווים לתפיסה של אתרי האינטרנט ושמות הדומיין מהם פעל שירות המטבע הדיגיטלי, וכן הוצאו צווי תפיסה ל-45 חשבונות בנק, לשרתי החברה ולמכוניות ובתים בבעלות מנהליה. נוסף על כך, הוצאו צווי חילוט אזרחיים לאתרי Exchange אשר נתנו שירותי המרת כספים והעברות ל-Liberty Reserve ואשר הופיעו באתר החברה כנותני שירותי המרה מאושרים על ידה.

כתבי האישום שהוגשו נגד החברה ומנהליה, מפרטים כיצד עבד המטבע הדיגיטלי כרשת סגורה ואנונימית לחלוטין אשר שימשה גורמי פשיעה רבים להלבין כספים בשווי כולל של כ-6 מיליארד דולר במשך 7 שנים. כתבי האישום מסבירים כי המרת הכספים נעשתה מחוץ לאתרי החברה אצל נותני שירותי מטבע אינטרנטיים שאושרו מראש ע"י Liberty Reserve. בדרך זו יכל אדם להמיר דולרים למשל ל-Liberty Reserve באתר Exchange כלשהו ואז לבקש להעביר את הכסף שהומר לאתר Liberty Reserve ומשם לפעול באנונימיות מוחלטת באמצעות חשבון שפתח בכל שם שיבחר, ובאמצעות סניפים ושלוחות של Liberty Reserve שהעבירו כספים בינם לבין עצמם ברשת סגורה ואנונימית בכל רחבי העולם.


(תרשים: אתר משרד המשפטים האמריקאי)

במקביל להגשת כתבי האישום הוכרזו החברה והמטבע הדיגיטלי ע"י משרד האוצר האמריקאי כנותן שירות פיננסי בסיכון גבוה להלבנת הון, הכרזה עפ"י סעיף 311 לחוק ה-Patriot Act. במסגרת ההכרזה מגדיר משרד האוצר האמריקאי את Liberty Reserve כשירות פיננסי או מטבע דיגיטלי המשמש להלבנת הון בידי גורמי פשיעה הפועלים ברשת האינטרנט ומבצעים, בין היתר, הונאות כרטיסי אשראי, גניבת זהות, ועבירות רבות נוספות. ההכרזה עפ"י ה-Patriot Act מאפשרת למשרד האוצר לפעול לא רק נגד המטבע ומפעיליו אלא גם נגד מוסדות פיננסיים שיכבדו את המטבע, יבצעו המרות למטבע זה או ינהלו חשבונות הקשורים לפעילות מטבע זה.

פורסם 2013-05-30