שישה סנטורים אמריקאים פירסמו ביום חמישי האחרון (25.4.13), דו"ח שכולל דרכי הפעולה מומלצות לממשלה ולרשויות החוק שיסייעו בעצירת כניסת כספים לא חוקיים המגיעים מקרטלי הסמים והלבנתם למערכת הפיננסית האמריקאית.

הדו"ח פורסם לאחר הקנס הגבוה שהוטל על קבוצת HSBC Holdings PLC בשנה שעברה בעקבות אי הקמה של תוכנית יעילה למניעת הלבנת הון שהיתה מסייעת בעצירת כניסת כספים של סוחרי סמים מקסיקנים לארה"ב והלבנתם בתוך המערכת הפיננסית.

בדו"ח, הסנטורים ממליצים על מספר דרכים באמצעותן ניתן לצמצם את היקף כניסת כספי הסמים והלבנתם במערכת הפיננסית האמריקאית. היקף כספי סמים המוערך עמד על 580 מליארד דולר כספי סמים מתוך 1.6 טריליון דולר בשנת 2009 שנכנסו למערכת הפיננסית העולמית.

ההמלצות כוללות סגירת פערים קיימים ושיפור חוסר היעילות הקיים בחוקים בנושא איסור הלבנת הון וכן קריאה לאכיפה מוגברת של החוקים כנגד תאגידים ויחידים על ידי משרד המשפטים.

כמו כן, הומלץ על ידי הסנטורים להרחיב את הדרישות הקיימות בעת כניסת מבקרים בשטחי המדינה ולהצהיר על כרטיסי מתנה וכרטיסי אשראי נטענים (pre-paid credit cards) בסכומים העולים על 10,000 דולר וכן להקשות על גורמים עבריינים להקים חברות קש המשמשות להלבנת הכספים.

המלצות נוספות כוללות הבנה טובה יותר, מיפוי ומעקב אחר ארגוני סמים ותעדוף של חקירות סמים גדולות על פני אחרות וזאת במטרה לפגוע במבנה הארגוני של ארגוני הפשיעה באופן יעיל ומהיר.  בנוסף, מומלץ לתגבר את בדיקות המכס על ידי המחלקה להגנת המולדת ויישום כל האסטרטגיות שהוצעו בשנת 2007.

הסנטורים הגיעו למסקנה כי בעוד שמעבר הכספים הלא חוקיים ממקסיקו קטן בעקבות האכיפה שהוגברה במעברי הגבול, כספים לא חוקיים עדין מוצאים את דרכם דרך "חורים" הקיימים במערכת הפיננסית. ארה"ב מחרימה 1% ואף פחות מסה"כ הכספים הלא חוקיים שנכנסים לארה"ב.

פורסם 2013-04-30