ארגון ה-ICIJ , הקונסורציום הבינלאומי לעיתונאים חוקרים, חשף ביום חמישי האחרון (05.04.13) הדלפת ענק של כ-2.5 מיליון קבצים עליהם עבדו עשרות עיתונאים חוקרים מהקונסורציום, מעיתונים מובילים (וושינגטון פוסט, הגארדיאן, לה-מונד) וחברות מדיה שותפות. הדלפת הקבצים חושפת כ-120 אלף חברות ונאמנויות במקלטי מס, אשר נהנו עד כה מסודיות מוחלטת ואיפשרו לפוליטיקאים, אוליגרכים, מלביני הון, מולטי-מיליונרים ומפורסמים שונים להימנע מתשלומי מיסים ולהחזיק כספים ונכסים במקלטי מס בסינגפור, איי הבתולה הבריטיים, איי קוק ומקומות נוספים.

ניתוח המידע העצום בגודלו נמשך כשנה וחצי ובמסגרת חשיפת המידע נמצאו קשרים בין חברות ונאמנויות במקלטי המס לבין גורמים שונים ב-170 מדינות בעולם. בין אנשי הציבור והגורמים המוכרים שנחשפו כבעלי חשבונות במקלטי המס – ז'אן ז'ק אוגייר, מקורבו של נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, ומנהל הכספים במירוץ של הולנד לנשיאות, מריה אימלדה מרקוס, בתו של הדיקטטור פרדיננד מרקוס מהפיליפינים, אישתו של סגן ראש ממשלת רוסיה, איגור שובלוב, ושני בכירים בענקית הגז הרוסית GAZPROM בבעלות חלקית של ממשלת רוסיה. כמו כן, נחשפו קשרים לפוליטיקאי בכיר בממשלת מונגוליה, לבעלה של סנטורית בקנדה, לאיל הנפט האמריקאי, ג'יימס מלון, ולדניס ריץ', זוכת גראמי אמריקאית ואישתו של איל נפט לשעבר, אשר עפ"י החשד החזיקה כ-144 מיליון דולר בחשבונות באיי הבתולה הבריטיים.

נהמידע שהודלף חושף שיטתיות של סודיות ומבנים מורכבים של חברות קש בה מעורבים סוכנים מטעם מקלטי מס, אנשי קש המתפקדים כמנכ"לים בעשרות חברות שונות במקביל, עורכי-דין ורואי-חשבון אשר מגבים בתיווך ומסמכים ובנקים מוכרים אשר מפקחים על מהלכים ומציעים ללקוחותיהם חשבונות סודיים במקלטי מס.

בין הבנקים שהוזכרו במסמכים: UBS, Crédit Agricole, BNP Paribas ו- Deutsche Bank. עפ"י המסמכים, מאז תחילת שנות ה-90 ועד סוף שנות ה-2000 פיקחו הבנקים הצרפתיים על הקמת חברות קש ופתיחת חשבונות סודיים במקלטי מס בסינגפור, סמואה ואיי הבתולה הבריטיים עבור לקוחות שחיפשו דרך להתחמק מתשלומי מס גדולים. כמו כן, נחשף כי Deutsche Bank, באמצעות חברת הבת של בסינגפור, סייע ללקוחותיו להקים וליצור 309 חברות וישויות משפטיות באיי הבתולה ובמקלטי מס נוספים, אשר ברישומים ציבוריים לא הראו על שום פעילות ונרשמו בשמות כגון: "Thrilling Returns Incorporated". במסגרת המידע שהודלף נמצאו גם ברושורים מטעם היחידה לבנקאות פרטית וניהול ממון ב- Deutsche Bank אשר מציעה ללקוחות שירותי הקמה וניהול של חברות מעבר לים.

ב-ICIJ  מזכירים כי במחקר שבוצע לפני שנה ע"י ג'יימס הנרי, בכיר לשעבר בחברת מקינזי, נמצא כי מחלקת הבנקאות הפרטית ב- Deutsche Bank הגדילה את היקף הנכסים בניהולה מ-180 מיליארד דולר בשנת 2005 ל-367 מיליארד דולר בשנת 2010. עפ"י אותו מחקר, היקף הנכסים בניהול יחידות בנקאות פרטית ב-50 הבנקים הפרטיים הגדולים בעולם גדל במשך אותה תקופה מ-5 ל-12 טריליון דולר.

הבנקים המוזכרים, וגורמים נוספים השתמשו בשירותיהן של סוכנויות קבועות במקלטי המס אשר סיפקו שירותי רישום והקמת חברות, ניהול בפועל באמצעות אנשי קש ועוד, כך שנוצר מצב בו בקומה אחת בבנין מסוים היו רשומות מאות ואלפי חברות באותה כתובת, ככתובת ראשית של מקום הפעילות במקלט המס. במהלך 2012 חשף ה-ICIJ במספר כתבות כיצד מנוהלות חברות קש במקלטי המס באמצעות אנשי קש אשר מסווים את הבעלות האמיתית בכל חברה. באחת הדוגמאות שניתנו נמצא כי 28 דירקטורים ומנהלי קש קבועים שימשו כמנהלים רשומים בכ-21 אלף חברות שונות. כמו כן, נחשפה השיטה להסדרת הניהול באמצעות איש קש והמסמכים המשפטיים עליהם חותם איש הקש אשר מבטיחים מצד אחד לבעלים האמיתי שהכל ינוהל עפ"י דברו, ומצד שני לאיש הקש, שברגע האמת, אם תצוץ בעיה, יוכל לפטור את עצמו מכל אחריות באמצעות מסמך פיטורים בתאריך פתוח.

הקונסורציום הבינלאומי לעיתונאים חוקרים מבהיר באתר האינטרנט שלו כי מטרתו היחידה היא להמשיך את עבודתה של הרשת העיתונאית החוקרת הגדולה בעולם, לחקור ולחשוף התנהלויות מפוקפקות ושחיתויות אשר מזיקות לציבור ועשויות להפיל כלכלות שלמות של מדינות עקב הברחת כספים למקלטי מס ואובדן כספי גביית מיסים. הקונסורציום מצהיר כי בשום שלב לא יועברו מסמכים ועדויות שהודלפו לו לרשויות וגורמי אכיפה וכי אין בכוונתו להפוך לזרוע אוכפת עבור ממשלות ומדינות.

פורסם 2013-04-07