בית משפט לערעורים של ארה"ב של המחוז השני בניו יורק (Second Circuit) סרב ביום חמישי האחרון (14.2.13) לקבל את ערעורם של התובעים במשפט כנגד הבנק השוויצרי UBS AG שהוגש על ידי קורבנות אמריקאים שנפצעו בפיגועי הטרור שבוצעו על ידי ארגוני חמאס וחיזבאללה בישראל שטענו שהבנק סייע לטרור בינלאומי והקל על הוצאת הפיגועים לפועל.

שופטי בית המשפט לערעורים טענו כי התובעים לא יוכלו לקבל סעד כנגד הבנק על בסיס טענותיהם. עם זאת השופטים פסקו כי שופט בית המשפט של המחוז הדרומי בניו יורק טעה בקובעו כי הקורבנות אינם בעלי מעמד מספיק על מנת להגיש את התביעה על פי חוק הטרור (Anti-Terrorism Act).

בתביעה, שהוגשה בשנת 2008, בקשו הקורבנות פיצויים על פי החוק נגד הטרור בטוענה כי הם או בני משפחתם היו קורבנות של פיגועים והתקפות טילים בין השנים  1997-2006 שהוצאו לפועל על ידי הארגונים חיזבאללה וחמאס.

התובעים טענו כי שני הארגונים, שהוכרזו על ידי ממשלת ארה"ב כארגוני טרור, קבלו מליארד דולרים באמצעות מימון איראני. הכספים לטענתם הועברו בין השנים 1996-2004 לאיראן באמצעות הבנק. 

UBS נקנס ב-100 מיליון דולר על ידי הבנק הפדרלי בשנת 2004 בגין הפרת הסנקציות האמריקאיות על ידי שליחת כסף למדינות כמו איראן, שממשלת ארצות הברית הגדירה אותן כמדינות תומכות בטרור.

שופטת בית המשפט לערעורים, Amalya Kearse, שהיתה בין שלושת שופטי ההרכב, אמרה כי בית המשפט לא השתכנע כי הקונגרס התכוון בעת שחוקק את החוק הטרור הפדארלי כי קורבנות יוכלו לתבוע פיצויים ללא הוכחה סבירה כי פעולות העברת הכספים שבוצעו על ידי הבנק הם אלו שסייעו בגרימת הפציעות. 

פורסם 2013-02-19