למרות שהקהילה הבינ"ל הפעילה הגבלות מחמירות ונוקשות על מוסדות פיננסיים על מנת למנוע מעבר של כספים שמקורם או יעדם איראן, פועלת איראן בכל דרך אפשרית על מנת לעקוף את הסנקציות הכלכליות שהקהילה הבינ"ל הטילה עליה.

OFAC פרסם (9.1.13) מסמך המלצות למוסדות פיננסיים, שמנהלים חשבונות קורספונדנט עבור חברות העוסקות במסחר והמרת מטבע, כיצד להימנע מלעבור על הסנקציות הכלכליות שהטילו האמריקנים כנגד איראן. ההנחיות שפרסמו מנחות את המוסדות לשים לב ולדעת את הסיכונים הכרוכים בניסיון של חברות סחר וחלפנים להשתמש בחשבונות קורספונדנט המנוהלים בבנקים בארה"ב להעברת כספים לאיראן ומאיראן.

Adam Szubin, העומד בראש OFAC אשר מפקח על אכיפת הסנקציות אמר כי האיראנים משתמשים בחלפנים פרטיים וחברות מסחר תוך כדי הסוואת הפעילות הפיננסיות בזהויות בדויות ובהסתמכות על חוסר התיעוד של גופים אלו המכונים hawala והנפוצים בחלקים שונים של המזרח התיכון ואסיה.

לפי Szubin מטרת המסמך ליידע את המוסדות פיננסיים האמריקאים על טכניקות התחמקות איראניות שמטרתן לעקוף את העיצומים שכבר התחזקו באופן משמעותי בתגובה לתכנית הגרעין של איראן.

הסנקציות המקשות ביותר מנקודת מבטה של איראן, הן הכנסת המוסדות הפיננסיים האיראניים לרשימה השחורה ובעקבות כך חסימת גישתם לכסף בינלאומי וערוצי אשראי ויכולתה של איראן למכור נפט הוגבלה ביותר.

צו נשיאותי חדש שנחתם על ידי הנשיא אובמה בחודש האחרון מרחיב את הסנקציות וכולל חברות ספנות, חברות שבונות ספינות וחברות אנרגיה, דבר שעלול להמשיך ולפגוע בתעשיות איראניות רבות.

כמו כן, המסמך מדגיש את הסיכון הגלום למוסדות פיננסיים שהעברות בנקאיות שהם מבצעים מטעם חברות שעוסקות בחלפנות וחברות מסחר במדינות שהוגדו כסיכון גבוה (למשל, במזרח התיכון) עשויות להיות מסווה לכספים איראניים שמועברים באמצעותם. 

פורסם 2013-01-14