סניף בנק דיסקונט בניו-יורק, שספג בשנה שעברה קנסות בגובה 25 מיליון דולר, בשל אי עמידה בחוקי הלבנת הון וכשלים שנתגלו במערכות הבנק, עשוי להיקנס שוב עקב גילויים חדשים, כפי שעולים מהדוחות הכספיים של דיסקונט שפורסמו היום.

בשנת 2005 ניהל משרד התובע המחוזי בניו-יורק חקירה כנגד סניף דיסקונט ניו-יורק ונמצא כי הסניף לא עמד בדרישות חוקי מניעת הלבנת הון. במערכות הבנק נמצאו כשלים רבים ונתגלה כי הבנק לא דיווח כראוי על העברות כספיות, לא שמר תיעוד פרטי לקוחות בהעברות חשודות כנדרש, ולא קיים תוכנית ציות ראויה בכל הקשור למניעת הלבנת הון. במקביל לחקירה זו נערכה חקירה בסניף ניו-יורק גם מטעם ה-FDIC ומחלקת הבנקים של מדינת ניו-יורק וגם בחקירה זו נתגלו ליקויים רבים במדיניות מניעת הלבנת ההון ומימון טרור של הסניף. בעקבות החקירות והליקויים שנחשפו נקנס הבנק בכ-25 מיליון דולר.

עפ"י הדוחות הכספיים שפורסמו היום מטעם בנק דיסקונט, נראה כי הבנק צפוי כעת לקבל קנס נוסף בגובה של כ-1 מיליון דולר, וזאת עקב חשיפת מספר חשבונות של אזרחים איראניים שנוהלו בסניף ניו-יורק וכן חשיפת העברות כספיות שבוצעו לטובת תושבים אלו בניגוד לחוק. הדבר התגלה תוך כדי "סקירה לאחור" שביצע הבנק, אשר במסגרתה מופו מחדש מיליוני העברות כספיות על מנת לסמן מי מהן חשודות כבלתי חוקיות. הנהלת דיסקונט דיווחה במסגרת הדו"ח כי הנושא טופל מאז וכי דיסקונט ניו-יורק דיווח על הגילוי החדש ל-OFAC ושכר יועצים חיצוניים אשר העריכו את גובה הקנס הצפוי בכ-1 מיליון דולר.

לקריאת החלק בדו"ח (עמ' 55-57) המתייחס לגילויים חדשים אלו לחץ כאן.

פורסם 2007-05-28