בנק Standard Chartered הבריטי מואשם כי ביצע עסקאות מול ממשלת איראן בין השנים 2001-2007 בהיקף של 250 מליאירד דולר ובהפרה של החוק לאיסור הלבנת הון וכן בהפרת הסנקציות הכלכליות שהטילה ארה"ב על איראן ומדינות נוספות. 

בהצהרה שנמסרה אתמול (6.8.12), על ידי Benjamin Lawsky מפקח מהמחלקה לשירותים פיננסיים במדינת ניורק (NEW YORK STATE DEPARTMENT OF FINANCIAL SERVICES) נאמר כי העסקאות שבוצעו על ידי הבנק חשפו את ארה"ב לפגיעה למול טרוריסטים, סוחרי נשק, סוחרי סמים ועוד.

Benjamin Lawsky חתם על צו המורה לבנק להשיב להאשמות המיוחסות לו והורה לבנק להתייצב ולהשיב לטענות ביום 15.8.12. על פי הנטען בצו, הבנק ביצע לא פחות מ-60 אלף פעולות פיננסיות ללקוחותיו האיראניים באמצעות היחידה שלו בניורק בזמן שהוטלו סנקציות כלכליות על ידי הממשל האמריקאי האוסרות על ביצוע עסקאות כאלה.

בין היתר, מתייחס הצו לעסקאות שבוצעו על ידי הבנק בשנים 2004-2007 כאשר בנק Standard Charteredשיקר (בזו הלשון) והסתיר עסקאות שביצע עם איראנים.  

בשנת 2008 הבנקים בארה"ב היו מורשים לבצע העברות כספים של נתינים איראנים, יחד עם זאת, חלה עליהם חובת הדיווח לרשויות החוק. בשנת 2008 משרד האוצר האמריקאי אסר על הבנקים ועל מוסדות פיננסיים לבצע העברות כספים של נתינים איראנים מחשש לסיוע במימון תוכנית הגרעין של איראן.

פורסם 2012-08-07