מחלקת המדינה האמריקאית פרסמה לאחרונה את הדו"ח הלאומי השנתי בנושא טרור לסיכום שנת 2011(Country Reports on Terrorism 2011). הדו"ח מפורסם מידי שנה ומסכם פעולות, מקרים וצעדים שננקטו למלחמה בטרור ברחבי העולם, בחלוקה לפי איזורים ומדינות. לגבי כל אזור מסכם הדו"ח אילו פעולות טרור התרחשו וכיצד התמודדה כל מדינה עם נושא זה.

בפרק העוסק בפעילות המדינות השונות בנושא טרור (פרק 2) מופיעה ישראל בעמוד 102. בחלק בו מתוארת פעילותה של ישראל במהלך 2011 מסכם הדו"ח את אירועי הטרור העיקריים ואת מספר הנפגעים כתוצאה מפיגועים או מירי טילים לעבר ישראל. כמו כן מסכם הדו"ח את פעילותה של ישראל בנושא טרור ומימון טרור, הן מבחינה צבאית והן מבחינה חוקית.

כבכל שנה, מכיל הדו"ח, בנוסף על תתי פרקים לפי המדינות השונות, פרק מיוחד המוקדש לנושא מדינות מממנות טרור. פרק זה מתייחס למדינות שעדיין מוגדרות כמדינות מממנות טרור והן: סוריה, איראן, סודן וקובה. בפרק זה מציין הממשל האמריקאי כי איראן ממשיכה להיות גורם מרכזי למימון טרור וגם במהלך 2011 המשיכה לממן ארגוני טרור כגון חיזבאללה, הג'יהאד האיסלאמי וארגונים נוספים. כמו כן, סיפקו כוחות קודס האיראניים שירותי אימונים והכשרה לטאליבן באפגניסטן והמשיכו להתערב במצב הפוליטי בעיראק. סוריה ממשיכה עפ"י הדו"ח להוות מקור תמיכה ומקלט לבכירי טרור מארגונים כגון החמאס והג'יהאד האיסלאמי.

הפרק הרביעי בדו"ח עוסק באיום הבינלאומי של טרור כימי, ביולוגי, רדיולוגי וגרעיני. בפרק זה דנה מחלקת המדינה בסיכונים השונים הנובעים משימוש באמצעים כימיים, ביולוגיים, גרעיניים ועוד למטרות טרור, בעיקר ע"י מדינות מממנות טרור וארגוני טרור בינלאומיים, אך גם ע"י גורמים יחידים וזאת עקב היכולת לנצל חומרים זמינים בעלי שימוש כפול (Dual-Use), אשר משמשים באופן רגיל לתעשיות רגילות ועשויים לבוא לידי שימוש לצורך הכנת נשק כימי וכד'.

הפרק החמישי בדו"ח עוסק במדינות ו/או טריטוריות המשמשות כמקלטי טרור. הכוונה היא לטריטוריות ומדינות בהן השלטון הקיים חלש או תומך בארגוני טרור, דבר המאפשר לתאי טרור להגיע לאותה טריטוריה ולהקים בה מפקדות ובסיסים לצורך אימונים, גיוס פעילים, הפצת מידע ועוד. המדינות והטריטוריות העיקריות המוזכרות בדו"ח בהקשר זה הן סומליה, טראנס-סהרה, מאלי, דרום הפיליפינים, עיראק, לבנון, תימן, אפגניסטן, פקיסטן, ונצואלה, ועוד.

כבכול שנה, מכיל הדו"ח נספח סטטיסטי. עפ"י נספח זה התרחשו במהלך 2011 10,283 התקפות טרור ב-72מדינות שונות בעולם (לעומת 11,604 ב-2010), אשר כתוצאה מהם נהרגו 12,533 בני אדם (לעומת 13,193 ב-2010).

פורסם 2012-08-05