משרד האוצר האמריקאי פירסם אתמול (22.5.12), ממצאים במסגרתם נקב בשמו של בנק JSC CredexBank , כמי שקיימות כנגדו חשדות לכאורה לפעילות חשודה והלבנת הון. צעד זה שנקט משרד האוצר עשוי להוביל את הבנק לניתוקו מהמערכת הבנקאית בארה"ב. 

מאז היווסדו של JSC CredexBank, בשנת 2001 הבעלות בו הועברה מחברת קש אחת לאחרת, כאשר בשנת 2009 נרכש הבנק על ידי חברת Vicpart Holding SA שבסיסה בשוויץ וכיום ממוקמת ברפובליקה בלארוס. במסגרת הפרסום, נטען כי כתובת החברה היתה זהה אצל למעלה מ-200 חברות שונות שהיוותה "דגל אדום",  ושהתווספה לסתירות המהותיות שהתגלו במידע שגלוי לציבור על חברת Vicpart.

בנוסף, מאז 2006 נחשפו על ידי משרד האוצר האמריקאי עסקאות פיננסיות רבות שמעלות חשד להלבנת הון לרבות, עסקאות בנפח גבוה של חברות קש במדינות המוגדרות כמדינות בסיכון, התנהגות בלתי מידתית ומתחמקת ביחס לאמות המידה הנדרשות ממוסדות פיננסיים. עובדות אלו לדברי משרד האוצר האמריקאי מהווים "דגלים אדומים" לקיומה של הלבנת הון ופעילות שחשפה את המערכת הפיננסית האמריקאית לסיכון. 

בהצהרה שפורסמה על ידי משרד האוצר האמריקאי, נמסר שהצעד שננקט כנגד הבנק, נועד להגן על המערכת הפיננסית ממוסדות פיננסיים זרים שדפוסי הפעילות שלהם בהעברת כספים וחוסר השקיפות בהם אינו מאפשר לבחון את חוקיות ההתנהלותם.

בשיחה עם העיתונאים הבהיר משרד האוצר, כי מדינת בלארוס קיבלה הודעה בטרם פורסמו הממצאים. נקיטת הצעד כנגד הבנק נעשתה על ידי משרד האוצר תחת סעיף 311 ל-Patriot Act.

בנוסף, משרד האוצר האמריקאי פירסם המלצות למוסדות הפיננסיים כיצד להתנהל למול CredexBank שכוללות שמירה ותיעוד של מסמכים הנוגעים לבנק, דיווחים על ביצוע העברות ואף נסיונות של העברת כספים הקשורים לבנק.

בשנת 2004 נקט משרד האוצר בצעדים תחת סעיף 311 ל- Patriot Act כנגד בנק מבלארוס נוסף שבאמצעותו הולבנו כספים למשטר העיראקי בתקופת משטרו של סדאם חוסיין.

פורסם 2012-05-23