במקרה הראשון, שנידון בבית המשפט העליון אתמול (14.5.12) היה על גובה העונש שנקבע לשלושה מארגני הימורים, בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שם נקבע עונשם לחצי שנת עבודות שירות בגין העבירות שביצעו.  

שלושת הנאשמים, אלירן עובד, דוד חכמון ואדיר כבירי הורשעו במסגרת עסקת טיעון בכך שהפעילו הימורי ענק באינטרנט מאז 2004 עד מעצרם בשנת 2008, כאשר בתקופה זו גלגלו עשרות מיליוני שקלים. בנוסף להודאתם בעבירות הימורים, הודו והורשעו גם בעבירה של הלבנת הון. המדינה ערערה על ההחלטה והשופטת עדנה ארבל קיבלה את הערעור והשיתה על השלושה מאסר בפועל למשך שנה.

בפס"ד של העליון פירטה השופטת ארבל את הסיכונים הנובעים מן הימורים באינטרנט ככאלו שמאפשרים לאנשים להמר בכל שעות היממה בפרטיות ובנוחות, ככאלו שעשויים לחשוף גם קטינים להתמכרות להימורים, ככאלו שמאפשרים להעברה של סכומי כסף רבים העשויים למשוך מלביני הון להימורים באמצעות האינטרנט ובאופן שיקשה על מעקב אחר כספיהם.   

בנוסף, ציינה השופטת, כי העונש הראוי בגין עבירות של ניהול וארגון משחקים אסורים והימורים במשולב עם עבירות של הלבנת הון הינו עונש מאסר בפועל לתקופה משמעותית וכי יש צורך בהגברת הענישה בתחום ההימורים המקוונים. 

במקרה השני,  שנידון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, אתמול (14.5.12), הושת עונש כבר לניסים גלם, תושב שדה עוזיהו, שהורשע בעבירות מס והלבנת הון בגובה של 365 מליון שקלים באמצעות מספר חברות קש שפתח.

בית המשפט, גזר על גלם, עונש של 10 שנות מאסר וקנס בגובה של חמישה מיליון שקלים שישולם למדינה, לאחר שהרשיע אותו בשורה של עבירות לרבות, רישום נתונים כוזבים, הלבנת הון, הפקת חשבוניות סרק, זיוף מסמכים ועבירות מס רבות.

בפס"ד מגולל השופט זלוצ'ובר, את הדרך המתוחכמת של ביצוע הלבנת הון בה פעל גלם באמצעות סחר במתכות. המתכות נסחרו לכאורה בין שבע חברות קש בבעלותו של גלם שנמכרו לגורמים מחוץ לארץ. החברות דיווחו על היקפי עסקאות כוזבות, על מנת לקבל מהמדינה החזרי מס, בעוד שבפועל לא הועברו מתכות כלל.

עפ"י כתב האישום גלם הלבין את כספו במספר דרכים שונות:

1. סכום של מעל 5 מיליוני שקלים העביר לחשבון בנק בעזה, על ידי הסבת שיקים אותם קיבלה כביכול חברת הקש מספקים שונים.

2. הלבין כספים אשר קיבל בגין מכירת המתכת על ידי ביצוע רכישות של מתכת במזומן והטמעתו בתוך עסקיו.

3. קיבל שיקים עבור הסחורה לטובת חברות קש, הסב אותם לחשבונו, משך את הכסף והטמיע אותו בין רכושו וביצע בו פעולות שונות כגון רכישת רכב ורכישת משק בשדה עוזיהו.

פורסם 2012-05-15