הרשות לשירותים פיננסיים (FSA-Financial Services Authority) בבריטניה קנסה הבוקר את הבנק הצרפתי BNP Paribas בסכום של 350,000 לירות שטרלינג (כ-$750,000) בעקבות "מנגנוני פיקוח ובקרה חלשים למניעת הונאה", וזאת לאחר שפורסם כי עובד בכיר של הבנק מעל בכספים ומשך כ-1.4 מיליון לירות שטרלינג מחשבונותיהם של לקוחות הבנק.

המעילה התרחשה בין פברואר 2002 למרץ 2005. במהלך חודשים ארוכים אלו נהג העובד הבכיר בסניף הבנקאות הפרטית של הבנק הצרפתי לזייף חתימות של לקוחות והוראות העברה בסכומים גדולים, מבלי שראשי הבנק יגלו אותו כל אותו הזמן.

חקירת הבנק העלתה כי לא יושמו בבנק כללי פיקוח וביקורת מינימליים לגבי בדיקת חתימות או בקרה על העברות מעל לסכום של 10,000 לירות שטרלינג בין חשבונות. כמו כן נמצא כי נהלי הבנק לא היו ברורים בנושא הביקורת המקדימה על העברות כספים בסכום גבוה, בטרם ביצוע התשלום. מנהלת האכיפה של הרשות לשירותים פיננסיים, מרגרט קול, אמרה כי BNP Paribas חשפה את חשבונות לקוחותיה לסכנת ההונאה וכי הדבר אינו מקובל ומחייב את ראשי הבנק לנקוט בכל האמצעים והכלים למנוע סיכון כזה שוב. קול מציינת בנוסף כי הבנק לא נקט אמצעים כפי שהומלצו לו בביקורת של הרשות על מדיניות מניעת הלבנת הון בבנק במהלך 2002, ועובדה זו הופכת את הפרשה כולה לחמורה עוד יותר.

BNP Paribas פרסמו בתגובה כי הם פועלים במלוא הכובד והחשיבות ליישום מסקנות החקירה במלואן, וכי ננקטו כבר מספר צעדים משמעותיים לשיפור הפיקוח והבקרה.

למעשה, זוהי הפעם הראשונה שהרשות לשירותים פיננסיים קונסת גוף הנותן שירותים פרטיים, אך ברשות הבריטית מציינים כי זוהי אזהרה לכלל הגופים הפרטיים, שכן הרשות לא תהסס לקנוס או לתבוע גופים נוספים שלא יטמיעו או יישמו אמצעי פיקוח ובקרה נגד הונאה.

הרשות הבריטית לשירותים פיננסיים הנה הרגולטור של כלל המוסדות הפיננסיים בבריטניה והיא אחראית לחקיקה, פיקוח, אכיפה, חקירה וענישה.

פורסם 2007-05-14