המכון לפשיעה האוסטרלי, השייך לממשלת אוסטרליה, פרסם מסמך המשווה את פעילות החקיקה והאכיפה בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור ברחבי העולם.

המסמך, אשר נקרא "Anti-money laundering and counter-terrorism financing across the globe: A comparative study of regulatory action", משווה את יישום החקיקה והאכיפה בתשע מדינות והן: אוסטרליה, ארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה, בלגיה, סינגפור, הונג-קונג והרפובליקה של סין (טאיוון). מדינות אלה נבחרו להראות את הגישה לנושא מצד ממשלות שונות ביבשות שונות. בנוסף, המדינות נבחרו בגלל מסורות החקיקה השונות, והסיכונים השונים באזורן בנוגע להלבנת הון ומימון טרור.

הנושאים שנבחנו הם החקיקה והדרישות הרגולטוריות מהמגזרים המפוקחים, דרישות הדיווח, רמת הפיקוח והציות, הפרשנות המשפטית של החוק (באמצעות תקדימים ופסקי דין מובילים במדינות אלה) וגישת ה-FIUs (יחידות המודיעין הפיננסי) להגברת והקלת הציות לרגולציות (כגון שיתוף פעולה עם הגופים המפוקחים ומתן כלים נוחים לביצוע הדיווחים).

המסמך מציין כי המכנה המשותף של החקיקה בכל המדינות הוא יישום ההמלצות של ארגון ה-FATF. אולם, למרות שבכל המדינות הלבנת ההון הוגדרה כעבירה פלילית, אחד הנושאים הגורמים לשוני ביישום זה הוא הגישה לרשימת עבירות המקור שמהן נובע הרכוש המולבן. גרמניה, למשל, הכלילה עבירות פחות חמורות ברשימתה מאשר המדינות האחרות, בעוד טאיוון קבעה סף נמוך לסכום הרכוש המולבן. במדינות הנבחרות, עבירות המקור תלויות ברמת הענישה ולא ברשימת עבירות ספציפית. אולם היות ובמדינות השונות קיימת רמת ענישה שונה לעבירות זהות, אזי אין אחידות בעבירות המקור ומאן בעבירת הלבנת ההון עצמה.

גם הגדרת עבירת מימון הטרור אינה אחידה במדינות אלה. בעוד טאיוון לא הגדירה עבירה כזו, אוסטרליה הגדירה מימון טרור כמימון יחידים, ארגונים ופעולות טרור. ארה"ב ובריטניה אינן כוללות מימון יחידים אלא מימון ארגוני טרור ופעולות טרור בלבד.

שוני נוסף בחקיקה הוא הגדרת הדיווחים על פעולות בלתי רגילות. בארה"ב, למשל קיים סף מינימום לסכום הדיווחים הבלתי רגילים, ואילו בצרפת קיימות הנחיות בנוגע לעבירות שלגביהן יש חשד לפעילות זו (סמים, פשיעה מאורגנת, מירמה המכוונת כלפי מדינות הקהילה האירופית, שחיתות או טרור).

כאמור, הדו"ח כולל פרק של התקדימים פסקי הדין (Case Law) העיקריים בכל מדינה המציגים את הפרשנות המשפטית לחקיקה בנושא איסור הלבנת הון ומימון טרור (עמ' 40).

פורסם 2012-02-21