משרד המשפטים האמריקאי פרסם אתמול (08.02.12), בשיתוף עם ה-IRS, הודעה לעיתונות אודות פרסום תקנות חדשות ליישום חוק ה-FATCA. החוק לאכיפת מיסים בחשבונות זרים (Foreign Account Tax Compliance Act) חוקק בשנת 2010 במטרה להחיל על מוסדות פיננסיים זרים חובות זיהוי ומסירת דיווחים לרשויות המיסים בארה"ב אודות חשבונות זרים בבעלות אזרחים אמריקאיים ו/או חשבונות של חברות זרות בבעלות או בשליטת אזרחים אמריקאיים, וזאת במטרה להתחקות אחר אזרחים אמריקאיים אשר מעלימים מס באמצעות פעילות במוסדות פיננסיים זרים והעברת כספים לחו"ל.

עפ"י החוק, מחויבים מוסדות פיננסיים זרים לזהות חשבונות אשר שייכים לאזרחים אמריקאיים או חשבונות השייכים לחברות בבעלות משמעותית של אזרחים אמריקאיים ולמסור מידע אודות חשבונות אלו ל-IRS. כמו כן, נקבע כי מוסדות פיננסיים זרים ובעלי חשבונות שיסרבו לשתף פעולה עם החוק, ישלמו מס בשווי 30% שינוכה מהעברות כספים מסוימות מארה"ב.

פרסום החוק בשנת 2010 עורר ביקורת רבה והתנגדות בקרב מוסדות פיננסיים מחוץ לארה"ב, בשל החשש כי החלת החובות החדשים על מוסדות אלו יכביד עליהם באופן ניכר מבחינה כלכלית ויהפוך אותם לזרועות אכיפה וביצוע של רשויות המס בארה"ב. עפ"י משרד המשפטים, נוסחו התקנות החדשות שפורסמו מכח חוק ה-FATCA על מנת להביא ליישום הוראות החוק בצורה הדרגתית.

עפ"י התקנות, יידרשו מוסדות פיננסיים זרים להירשם במערכת און-ליין של ה-IRS שתיכנס לפעילות לקראת ינואר 2013, ובאמצעות רישום זה יידרשו להיכנס להסכם שיתוף פעולה מול ה-IRS, על מנת שלא יוגדרו כמוסד פיננסי זר שאינו משתף פעולה.

במקביל לפרסום התקנות החדשות, הודיע משרד המשפטים האמריקאי כי חתם על הסכם הבנות מול מספר מדינות בנוגע לשיתוף מידע, שיתוף פעולה ויישום חוק ה-FATCA במדינות אלו. המדינות שחתמו על ההסכם הן בריטניה, איטליה, ספרד, גרמניה וצרפת. מדינות אלו הביעו נכונות לשתף פעולה עם ארה"ב ולבנות ביחד מסגרת עבודה בין ממשלתית ליישום חוק ה-FATCA.

פורסם 2012-02-09