קבוצת Egmont, אשר מאגדת את יחידות המודיעין הפיננסיות במדינות השונות למטרת שיתוף מידע ושיתופי פעולה, פרסמה לאחרונה דו"ח הסוקר את פעילותן המשותפת של היחידות למודיעין פיננסי (ה-FIU'S) החברות בקבוצה לשנת 2010-2011.

הדו"ח סוקר את הפעילות המשותפת במסגרת Egmont ואת אופן הפעילות של היחידות השונות בקבלת ומסירת מידע בינן לבין הגופים החייבים בדיווח, רשויות האכיפה ויחידות במדינות מקבילות. הקבוצה מדגישה כי מעבר לפעילות ברמה הלאומית מקומית של כל יחידה למודיעין פיננסי, חשובה גם החברות בקבוצת Egmont להגברת שיתוף הפעולה ומסירת המידע בין יחידות ממדינות שונות, שיתוף שהינו הכרחי להצלבת מידע ופענוח חקירות ודיווחים, בייחוד עקב פעילות בינלאומית של גורמי הלבנת הון אשר מבצעים עבירות מקור במדינה מסוימת אך מעבירים את הרווחים ומלבינים אותם במדינות אחרות.

במסגרת הפרק העוסק בשיתוף פעולה בין יחידות ממדינות שונות מובאים בד"ו גם מקרי חקירה בולטים אשר מדגימים כיצד שיתוף מידע בין יחידת מודיעין פיננסי במדינה אחת ליחידה במדינה אחרת מביאים להצלבת מידע ופתרון של שרשרת הלבנת הון שחילקה את פעילותה על פני מספר מדינות.

המקרה אשר זכה בתואר "המקרה הטוב ביותר לפי Egmont לשנת 2011" הוא מקרה שפוענח בפינלנד הודות לשיתוף פעולה עם היורופול ועם יחידות מודיעין פיננסי במדינות אחרות כגון רומניה, יוון וספרד. המקרה מתאר כיצד מספר גורמי פשיעה ביצעו עבירות מקור שונות ב-25 מדינות שונות בהיקף מצטבר של כ-1.1 מיליון יורו שנגנבו או הושגו בהונאה מ-300 קורבנות שונים. מבצעי העבירות שכרו לשורותיהם שני נותני שירותי מטבע בפינלנד והחלו להעביר אליהם כספים ממקומות שונים בעולם. הכספים הועברו במספר רב של העברות קטנות בשמות בדויים של אנשי קש. נותני שירותי המטבע בפינלנד קיבלו את הכספים והעבירו אותם הלאה בניכוי עמלה, עפ"י הוראות מדויקות שקיבלו מראש.

החקירה החלה לאחר שסוכנות האב של אחד מנותני שירותי המטבע דיווחה על פעילות חשודה את אחד מסוכניה. RAP, היחידה למודיעין פיננסי בפינלנד, החלה לעקוב אחר פעילותו ולהצליב את דיווחיו עם דיווחים דומים של נותן שירותי מטבע נוסף. החשד עלה בעקבות היקף פעילות גבוה יחסית לסוכן חדש. RAP פנתה ליחידה המקבילה לה בבריטניה ולרשויות האכיפה בבריטניה עם רשימת מעבירי הכספים כפי שדווחו ע"י נותני שירותי המטבע וגילתה כי מדובר במספרי דרכון ושמות בדויים. לאחר מכן התקבלו דיווחים נוספים מיורופול אשר הוצלבו עם מידע זה ולבסוף בוצעה פשיטה על שני בתי העסק והוחרמו מחשבים וטלפונים סלולאריים חד פעמיים (Prepaid). בטלפונים אלו נמצאו מאות הודעות אי-מייל ו-SMS אשר מכילות הוראות מדויקות לגבי העברות כספים, סכומים ושמות.

פעילותם של נותני שירותי המטבע בפינלנד קושרה למפעיליהם ביוון וספרד ובסופו של דבר הורשעו שני נותני שירותי המטבע בעבירות הלבנת הון ונשפטו לעונשי מאסר. יוזם ההונאה הוסגר לפינלנד ע"י ספרד והורשע אף הוא.

פורסם 2011-12-25