ארגון Transparency International פרסם לאחרונה דו"ח בשם "Bribe Payers Index 2011". הדו"ח מציג סטטיסטיקה לגבי הסבירות לתשלום שוחד בהתפלגות לפי סקטורים ולפי מדינות.

במסגרת סקר מקדים שנערך לצורך כתיבת הדו"ח נשאלו 3,016 מנהלים בכירים מ-30 מדינות בעולם לגבי חברות ומדינות מולם הם עושים עסקים. המנהלים נתבקשו לדרג את הסבירות כי חברה תדרוש שוחד או תסכים לקבל שוחד עפ"י מדינת המקור של אותה חברה והסקטור שלה. בעקבות סקר זה פורסם בדו"ח דירוג ובו 28 הכלכלות המובילות בעולם והסבירות כי יקבלו או ידרשו שוחד במדינות אלו. כמו כן, מובא בדו"ח דירוג של הסקטורים השונים והסבירות לקבלת שוחד או דרישת שוחד בכל סקטור.

בטבלת דירוג המדינות עפ"י סבירות לקבלת/מתן שוחד ע"י חברות ממדינות אלו מופיעות 28 מדינות. ציון גבוה (קרוב ל-10) פירושו סבירות נמוכה לקבלת/מתן שוחד ואילו ציון נמוך (קרוב ל-0) פירושו סבירות גבוהה שחברות ממדינות אלו ידרשו או יציעו מתן שוחד. המדינות בעלות הדירוג הגבוה ביותר בטבלה הן: הולנד (מקום ראשון, ציון 8.8), שוויץ, בלגיה, גרמניה, יפן, אוסטרליה וקנדה. ארה"ב מדורגת במקום עשירי עם ציון 8.1 ובריטניה במקום 9 עם ציון 8.3. בתחתית הדירוג מופיעות סין ורוסיה, אשר עפ"י דירוג זה ועפ"י ניתוח נוסף בהמשך הדו"ח, הן המדינות בעלות הסבירות הגבוהה ביותר למתן/קבלת שוחד ע"י חברות הפועלות בתחומן. עוד בתחתית הדירוג מופיעות המדינות מקסיקו, אינדונזיה, איחוד האמירויות, ארגנטינה, ערב הסעודית וטורקיה.

בטבלת דירוג הסקטורים עפ"י סבירות לקבלת/מתן שוחד בסקטורים אלו מופיעים 19 סוגי סקטורים. הסקטורים בראש הדירוג, ובעלי הסבירות הנמוכה ביותר לשוחד, הם חקלאות, תעשייה קלה, תעופה אזרחית, IT ובנקאות ופיננסים. הסקטורים בדירוג הנמוך ביותר בטבלה, כלומר, בעלי הסבירות הגבוהה ביותר לשוחד, הם סקטור הבנייה ומכרזים ציבוריים. סקטורים נוספים בדירוג נמוך הם נפט וגז, נדל"ן, שירותים משפטיים ושירותים לחברות, אנרגיה, תרופות ובריאות.

בסיום הדו"ח קיימות המלצות TI למדינות ולחברות. בין היתר ממליץ הארגון לחברות להגביר בקרות פנימיות ושקיפות ולמדינות ממליץ הארגון לפעול בתאימות עם האמנה למלחמה בשחיתות של האו"ם והאמנה למלחמה בשוחד של ה-OECD. כמו כן, ממליץ הארגון להגביר את השיתוף הבינלאומי בין המדינות בנושא המלחמה בשחיתות ושוחד.

פורסם 2011-11-03