אתר העיתון The Wall Street Journal פרסם השבוע ידיעה לפיה קבוצה של כ-1,000 נפגעי טרור אמריקאים הגישה תביעה בבית משפט פדרלי בניו-יורק נגד Clearstream Banking SA יחידה של Deutsche Borse AG הגרמנית בלוקסמבורג. בכתב האישום טוענים נפגעי הטרור כי Clearstream חילצה בהונאה כספים מחשבונות ב-CitiBank ניו-יורק שהוקפאו ע"י בית משפט פדרלי והיו שייכים לגורמים איראניים.

נפגעי הטרור הם בני משפחותיהם של 241 חיילים אמריקאיים שנפגעו בפיגוע טרור סמוך לביירות בשנת 1983. נפגעי הטרור תבעו את איראן ובשנת 2003 פסק לטובתם בית משפט פדרלי פיצויים בסך 2.7 מיליארד דולר. טענתם של נפגעי טרור אלו היא שלולא חילצה Clearstream את הכספים במרמה, יכלו הם לקבל את הכספים השייכים לאיראן מאת הממשל הפדרלי כחלק מהפיצויים המגיעים להם עפ"י פסיקה כנגד איראן.

עפ"י כתב התביעה, שופט פדרלי הורה בנובמבר 2008 על הקפאת כספים בסך 2.25 מיליארד דולר השייכים ללקוחות Clearstream ואשר היו מופקדים בחשבונות ב-Citibank ניו-יורק. בית המשפט הפדרלי הורה על הקפאת הכספים בשל היותם מקושרים או שייכים לאיראן. לאחר הקפאת הכספים המציאו Clearstream ויחידת בנקאות נוספת ששמה טרם נחשף, מסמכים המעידים על כך שהכספים אינם בבעלות איראן. בעקבות זאת, ביטל בית המשפט הפדרלי את הקפאת הנכסים והם הועברו ללוקסמבורג בחזרה.

לטענת התובעים בתביעה הנוכחית, המסמכים אותם המציאה Clearstream היו מסמכים שקריים אשר נועדו לסייע ליחידה לחלץ את הכספים עבור לקוחות איראניים.

פורסם 2011-08-21