המחלקה לבטחון המדינה בארה"ב (DHS) מפתחת ובודקת מערכת כריית נתונים לאיתור פרופילים של טרוריסטים. המערכת (ADVISE) מבצעת איתור פרופילים באמצעות ניתוח כמויות גדולות של מידע על אזרחים אמריקאים, והצלבה בין נתונים כגון טיסות, הזמנת מלונות וכד'. עלות המערכת כ-42 מיליון דולר והיא נחשבת למובילה טכנולוגית בשימוש באלגוריתמים מתמטיים לצורך איתור וחשיפת קשרים ותבניות התנהגותיות מתוך מאגרי מידע גדולים.

אלא שמערכת זו מעלה סוגיות בעייתיות בכל הנוגע לשמירה על חוקי הפרטיות והגנה על חירות הפרט בארה"ב. המשרד הממשלתי האמריקאי לביקורת (GAO) בודק בימים אלו טענות על הפרת חוקי הפרטיות ע"י המחלקה לבטחון המדינה, אשר בודקת את המערכת החדשה. עפ"י דיווחים שפורסמו, השתמשו החוקרים לצורך בדיקת המערכת במאגרי מידע אמיתיים של אזרחים אמריקאיים, במקום במאגרי מידע מפוברקים. המשרד הממשלתי האמריקאי לביקורת צפוי לפרסם את דו"ח בדיקתו ומסקנותיו לגבי המערכת בקרוב. אם יתבררו החשדות כנכונים, הרי שהחוקרים הפרו את חוקי הפרטיות עוד בטרם נכנסה המערכת לשימוש. גורמים במחלקה לבטחון המדינה אומרים בתגובה כי עשו שימוש במאגרי מידע אנונימיים, וכי הם ממלאים את כל הנהלים והדוחות על השלכות המערכת בנושאי פרטיות, כנדרש מהם.

בשנת 2003 ביטל הקונגרס תוכנית דומה של הפנטגון לאיתור טרוריסטים בשל חשש לפגיעה בחופש הפרט ובפרטיות. המתח בין חופש הפרט למלחמה בטרור מעלה סוגיות מהותיות בארה"ב וגורם למחלוקות רבות בין רשויות השלטון השונות לארגונים משפטיים וארגונים למען זכויות הפרט.

פורסם 2007-05-02