משרד המשפטים האמריקאי והרשויות הפדרליות רשמו בשבוע שעבר הישג נוסף במלחמה המוגברת נגד שחיתות ושוחד של עובדי ציבור זרים, וזאת לאחר שהושגה הרשעה בתביעה הפלילית הראשונה שהוגשה כנגד חברה מסחרית ובעליה בגין עבירות של מתן שוחד לעובד ציבור זר עפ"י חוק ה-FCPA.

עד היום, הסתיימו רוב המקרים בהם הופר חוק זה בהסכם לתשלום קנסות מצד חברות מסחריות, ואילו במקרה זה, הכחישה החברה הנאשמת את האישומים נגדה ובאי כחה בפני בית המשפט הפדרלי בלוס אנג'לס טענו כי מנהליה לא ידעו על מתן השוחד וכי מדובר במעשים שנעשו ע"י סוכן המכירות ועל דעתו בלבד.

החברה, Lindsey Manufacturing Company, ושניים ממנהליה (CEO, CFO) הורשעו בשבוע שעבר (11.05.2011) ע"י חבר מושבעים בבית משפט פרדלי בלוס אנגל'ס בשש עבירות לפי חוק ה-FCPA. מנהלי החברה צפויים לעונשי מאסר של עד 30 שנה.

עפ"י כתב האישום, שכרה החברה את שירותיו של איש מכירות במקסיקו על מנת לשחד איש ציבור בחברת החשמל הלאומית של מקסיקו. במהלך שבע השנים בהן הועסק איש המכירות, מכרה החברה למקסיקו ציוד חשמל ותשתיות בשווי 19 מיליון דולר. איש המכירות קיבל עמלות בסך 5.9 מיליון דולר ועפ"י האישומים השתמש בחלק מהכספים לרכישת מתנות יקרות לעובד הציבור, וביניהן מכונית פרארי בשווי של כ-300 אלף דולר, יאכטה בשווי 1.8 מיליון דולר והוצאות נוספות בכרטיסי אשראי ששולמו עבור עובד הציבור בשווי 170 אלף דולר.

פורסם 2011-05-17