במסמך חדש תחת הכותרת "Laundering The Proceeds Of VAT Carousel Fraud", מנתח ה-FATF את תחום הונאות הקרוסלה כאמצעי לגניבת סכומי עתק ממדינות וכן כאמצעי להלבנת כספים, לרוב ע"י ארגוני פשיעה.

בדו"ח זה מצביע ה-FATF על מספר מאפיינים עיקריים להונאות קרוסלה, וסוקר את הנזקים שהונאות אלה גורמות וכיצד בדיוק מתבצעות, תוך שהוא מנסה להעלות לסדר היום את חשיבות הנושא ולהציע מספר דגשים וצעדים הכרחיים למניעה.

עפ"י ה-FATF וועדת האיחוד האירופאי, הנזקים שנגרמו בשנים האחרונות מהונאות אלו הנם עצומים ובלתי מוגבלים, ובאיחוד האירופאי בלבד מעריכים כי ההפסד השנתי למדינות החברות עומד על כ-60 מיליארד דולר.

ב-FATF מבהירים כי הונאת קרוסלה אינה בגדר הונאת מס אלא גניבה מכוונת ומתוכננת בקפידה של סכומי עתק היישר מהקופה הציבורית של כל מדינה ומדינה. הונאות מסוג זה מקושרות כמעט תמיד לארגוני פשיעה גדולים, אשר להם התשתית והיכולת לתכנן ולבצע הונאות בסדר גודל זה, תוך שהם מעבירים מיליארדי דולרים דרך מערכות בנקאיות בינלאומיות, ומשתמשים במנגנון זה לגריפת רווחי ענק והלבנת כספי פשיעה אחרים.

ה-FATF מדגיש לאורך כל המסמך את הצורך המיידי בהעלאת המודעות לסוג הונאות זה ובהתאמת אמצעי החקירה והענישה לאופי ההונאה ומנגנוניה השונים, וכן מודגש שוב הצורך בשיתוף פעולה בין גופי אכיפה ומערכות פיננסיות הן בתוך כל מדינה והן בין המדינות השונות.

הונאת קרוסלה הנה למעשה גניבת כספי מע"מ באמצעות שרשרת מסחר בין חברות, אשר מייבאות סחורה למדינות האיחוד האירופאי ללא מע"מ (בשל הסכמי הסחר הקיימים), ולאחר מכן מוסיפות את המע"מ למכירה ומוכרות הלאה אחת לשניה, כשהמע"מ גדל בכל מכירה ובסופו של דבר מזדכים עליו בסוף השרשרת, מבלי ששולם למדינה מלכתחילה.

הונאת הקרוסלה בנויה לרוב מכמה וכמה חברות בשרשרת:

בתחילת השרשרת נמצא הקונה הראשון של הסחורה, The Missing Trader, אשר מייבא אותה מבלי לשלם מע"מ ומוכר אותה הלאה, במחיר אליו כן מתווסף מע"מ. חברות האמצע נקראות Buffer Trader והן עשויות להיות חברות קש או חברות תמימות לחלוטין, וכך נמכרת הסחורה מחברה אחת לשניה בשרשרת תוך שמחיר הסחורה וערך המע"מ עולים. בסוף השרשרת נמצא הסוחר האחרון, The Broker, אשר מייצא את הסחורה בחזרה ומזדכה על כספי המע"מ, וזאת כאמור, מבלי שהחברה הראשונה שילמה את המע"מ בכלל.

החברה הראשונה נעלמת לרוב או מטשטשת את הקשר לאחרונה, ע"י פיצול סחורות ומכירה לכמה וכמה חברות באמצע. הסחורה יכולה לעבור אין ספור פעמים בשרשרת, ובכך נגרם הפסד כספי ממשי למדינות המעורבות, שכן המדינה תחזיר את כספי המע"מ לגורם האחרון מבלי שקיבלה אותם למעשה מהראשון. הונאות הקרוסלה כוללות לרוב מוצרים יקרים אך קטנים כמו טלפונים סלולאריים ושבבי מחשב.

למסמך המלא לחץ כאן.

פורסם 2007-04-15