העיתון Wall Street Journal פרסם לאחרונה מאמר אשר מצביע על עלייה בסיכון לשחיתות כתוצאה משיבושים בשרשראות האספקה העולמיות, על רקע התמשכות המלחמה באוקראינה. 

המשבר הוביל לצמצום מקורות האספקה של סחורות חשובות כגון נפט, חיטה, דשנים וברזל, בין אם ישירות בשל הסנקציות או בגלל שהמלחמה שיבשה את אספקת חומרי הגלם מרוסיה ואוקראינה. לפי המאמר, חוסרים אלה יכולים להוביל לכך שצדדים שלישיים וסוכנים במדינות שלישיות ישלמו שוחד לספקים חלופיים או לעובדי ציבור זרים על מנת להאיץ תהליכי רכש, במיוחד במקרים בהם החברה לא מקיימת פיקוח הדוק על פעילותם של אותם סוכנים.   

המאמר מזכיר כי ב-2010, חמש חברות המעניקות שירותים בתעשיית הנפט והשילוח חתמו על הסכמים עם הרשויות בארה"ב, כדי להסדיר אישומים בגין שוחד ששילמו כדי לקבל יחס מועדף מסוכנים במדינות זרות, על רקע העלייה החדה דאז במחירי הנפט. מקרה נוסף שמוזכר הוא של חברת הנפט והגז Weatherford International Ltd, שהודתה ב-2013 בתשלום שוחד לעובדי ציבור זרים, לצד הפרת סנקציות נוספות של OFAC. 

כמו כן, חברות עלולות לשלם שוחד לצורך הסתרת מקור הסחורות, במידה והן מגיעות ממדינות תחת סנקציות. על רקע זה, המומחים המצוטטים במאמר ממליצים לעסקים בסקטורים הרלבנטיים להגביר את המעקב אחר אנומליות בפעילותם של ספקים חדשים ולהעמיק את בדיקות הנאותות על צדדים שלישיים המשמשים כיועצים. 

פורסם 26-04-2022