הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור פרסמה ב-03.04.22 הודעה מעודכנת בנוגע לרשימת המדינות בסיכון גבוה להלבנת הון של ארגון ה-FATF ("הרשימה השחורה"), ובנוגע לרשימת המדינות הנמצאות בהליכים של תיקון ליקויים במשטר איסור הלבנת הון ומימון טרור של הארגון ("הרשימה האפורה").

ברשימה השחורה לא בוצע שינוי, והמדינות המנויות בה הן איראן וצפון קוריאה. ביחס לרשימה האפורה, הרשות מציינת כי איחוד האמירויות הערביות נוספה לרשימה זו, שכן טרם ביצעה את כל התיקונים במשטר איסור הלבנת הון ומימון טרור שקבע לה הארגון בתוכנית הפעולה. במקביל, בשל שיפור משמעותי במשטר איסור הלבנת הון ומימון טרור, הוסרה זימבבואה מהרשימה האפורה.   

בעקבות השינויים, הרשימה האפורה כוללת את המדינות הבאות: איחוד האמירויות הערביות, אלבניה, ברבדוס, בורקינה פאסו, איי קיימן, קמבודיה, האיטי, ג'מייקה, טורקיה, ירדן, מאלי, מלטה, מרוקו, מיאנמר, ניקרגואה, פקיסטן, פנמה, פיליפינים, סנגל, דרום סודן, סוריה, אוגנדה, תימן.  

בהתאם לחובות הקבועות בצווי איסור הלבנת הון, יש לנקוט אמצעי בקרה מוגברים בנוגע לפעילות מול מדינה או טריטוריה המנויה לעיל, ומול רשימת המדינות הקבועה בצווים. 

כמו כן, מוטלת גם חובה לדווח לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור על כל פעולה החייבת בדיווח בהתאם לצווים, מסכום של 5,000 ש"ח או יותר, מול המדינות הבאות: 

אלג'יריה, אפגניסטן, ירדן, הרשות הפלסטינית, לוב, איחוד האמירויות הערביות, מלזיה, מצרים, טורקיה, מרוקו, סודן, סומליה, סעודיה, עירק, פקיסטן, צפון קוריאה, רצועת עזה, תוניס ותימן.

פורסם 04-04-2022