היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) פרסמה אתמול (16.03.22) מסמך אשר קורא למוסדות פיננסיים להגביר את ערנותם לניסיונותיהם של אוליגרכים ומקורבים לשלטון הרוסי הנתונים תחת סנקציות, וכן גורמים הפועלים מטעמם ("sanctioned Russian elites and their proxies"), לעקוף את ההגבלות ואיסורים שהוטלו עליהם בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה. המסמך מתמקד בפעילות פוטנציאלית של גורמים מוכרזים אלה בסקטורים המאפשרים אחסון והלבנה של ערך כספי רב, דוגמת נדל"ן, יצירות אמנות, אבני חן, ונכסי יוקרה נוספים כגון יאכטות ומטוסים. בנוסף, המסמך כולל שורת דגלים אדומים שנועדו לסייע למוסדות פיננסיים לזהות ולדווח על פעולות חשודות.

סקטור הנדל"ן: FINCEN מזהירה כי אותם מקורבים לשלטון הרוסי ושלוחיהם עשויים לעקוף את הסנקציות דרך רכישה ומכירה של נדל"ן מסחרי או נדל"ן יוקרה למגורים, עקב היותו כלי אטרקטיבי לאחסון עושר או להלבנת כספים, תוך שימוש בריבוד עסקאות לצורך הסתרת הנהנה הסופי של הנכס. בין השאר, FINCEN מזהירה מפני רכישה וניהול נדל"ן דרך חברות קש או נאמנויות, תוך שימוש בנכסים ונכסים המוחזקים במדינות offshore, או לחילופין ניסיונות להנזלת נדל"ן קיים המוחזק במדינות המטילות סנקציות על רוסיה. FINCEN מזכירה בהקשר זה, כי בארה"ב קיימות תקנות אשר כוללות דרישות זיהוי ודיווח על רוכשי נדל"ן ב-13 אזורי מטרופולין אמריקאים, המוכרים כמוקדים בסיכון גבוה להלבנת הון באמצעות רכישת נדל"ן.  

דגלים אדומים בסקטור הנדל"ן: 

1) רכישה, מכירה, תרומה או העברת בעלות חוקית על נדל"ן יוקרה על שם של ישות משפטית או נאמנות זרה, או חברת קש, ובפרט אם הפעולה: 1) בצורה ניכרת מעל או מתחת לשווי השוק; 2) כוללת עסקאות ללא מימון בנקאי; 3) ממומנת ע"י צד שלישי עם קשרים ידועים לגורמי אליטה רוסית תחת סנקציות. 

2) שינוי של דפוסי פעולות ועסקאות, ללא הסבר עסקי נראה לעין, של חברה הממוקמת במדינה מחוץ לארה"ב, רוסיה, בלארוס ואוקראינה, כאשר העסקאות החדשות כוללות מטבע וירטואלי והשקעות ו/או חברות הקשורות לרוסיה. 

3) יחיד או ישות רוסיים המבקשים לבצע העברה אלקטרונית מבנק לא אמריקאי (במיוחד בנק שאינו רוסי), על מנת לשלם עבור רכישת נדל"ן ללא מימון בנקאי, ובפרט אם ההעברות האלקטרוניות נעשות מחשבון המוחזק ע"י יחיד או ישות שאינן המבקש עצמו. 

4) דילול זיקה (dilution of equitable interest) בנדל"ן המוחזק ע"י מקורבים לשלטון הרוסי שהוטלו עליהם סנקציות, או העברת נדל"ן ליחיד שאינו קשור לכאורה לקונה או למוכר. 

5) רכישה או סיום של ביטוח נדל"ן ע"י אנשים עם זיקה ידועה לגורמי אליטה רוסית תחת סנקציות. 

שוק יצירות האמנות: לפי FINCEN, שוק האמנות מהווה מוקד אטרקטיבי להלבנת הון ע"י גורמי אליטה רוסית מוכרזים. חברות קש וגורמים מתווכים משמשים לעתים קרובות לרכישה, החזקה או מכירה של יצירות אמנות, כמו גם לקבלת תשלומים המאפשרים ליחידים תחת סנקציות להסתיר את זהותם. הניידות, קלות ההסתרה והערך הסובייקטיבי של יצירות אמנות מגביר את החשיפה להפרת הסנקציות בסקטור זה. 

דגלים אדומים בשוק האמנות: 

1) שימוש בחברות קש ונאמנויות ו/או צדדים שלישיים, לרבות סוחרי אמנות, מתווכים, יועצים או מעצבי פנים, עם זיקה לגורמי אליטה רוסית תחת סנקציות, למטרת רכישה, החזרה או מכירה של יצירות אמנות עבור הלקוח. 

2) עסקאות בסכומי מזומן גדולים, בפרט במטבעות שאינם אופייניים לפעילות בשוק האמנות. 

3) עסקאות הקשורות ליחידים שיש חשש כי הם קשורים לגורמי אליטה רוסית תחת סנקציות, אשר 1) אינם מודאגים לגבי החזרת ההשקעה הראשונית שלהם או לגבי תשלום מחיר גבוה משמעותית מהערך הידוע של היצירה ו/או 2) מבצעים עסקאות שעולות על ערך המכירה המצופה של היצירה. 

מתכות יקרות ואבני חן: בנוסף לשימוש בהם לצריכה לגיטימית אישית מסחרית, וכן למטרות השקעה, מתכות יקרות ואבני חן הינם בעלי יכולת ניידות גבוהה, אמצעי יעיל לאחסון ערך רב, ומהווים תחליף פרקטי למטבע, מה שהופך אותם לכלי אידיאלי לצורך הסתרת עושר בלתי חוקי ללא חקירה ובדיקה. FINCEN מזהירה סוחרים במתכות יקרות ואבני חן כי גורמים רוסים תחת סנקציות עלולים לנסות לעקוף את הסנקציות לצורך השגת מטבע, במיוחד על רקע היותה של רוסיה יצואנית מובילה בסקטור זה. 

דגלים אדומים במתכות יקרות ואבני חן: 

1) עסקאות הקשורות לחברות המשמשות למסחר במתכות ואבני חן, במיוחד באסיה, שהינן בעלות קשרים ידועים לגורמי אליטה רוסית תחת סנקציות. 

2) עסקאות בעלות ערך גבוה או עסקאות בתדירות גבוהה הקשורות לחברות בתחום הכרייה עם מבנים תאגידיים מורכבים או לא ברורים, אשר נשלטות או נשלטו בעבר ע"י גורמי אליטה רוסית תחת סנקציות. 

נכסי יוקרה נוספים:  

ארה"ב והאיחוד האירופי הטילו סנקציות גם על יאכטות ורכבי יוקרה של אוליגרכים ויחידים נוספים המקורבים לשלטון הרוסי. לאור זאת, FINCEN מדגישה כי אכיפה של סנקציות נגד נכסים אלה נמצאת בעדיפות מבחינת ארה"ב, והפרת הסנקציות הללו תוביל לאכיפה אגרסיבית. במהלך השבועות האחרונים, כמה ממשלות אירופיות ביצעו תפיסות של יאכטות בבעלות גורמי אליטה רוסית תחת סנקציות, כמו זו של המיליארדר הרוסי Alisher Usmanov. סנקציות נוספות הוטלו על המטוס והיאכטה של המיליארדר הרוסי Viktor Feliksovich Vekselberg, המקורב לפוטין. 

דגלים אדומים בנכסים אלה: 

1) העברה בעלות פתאומית, לרבות באמצעות מכירה, בנכסי יוקרה של גורמי אליטה רוסית מוכרזים, דוגמת יאכטות, רכבים ומטוסים. 

2) ישויות משפטיות, דוגמת חברות קש, בעלות קשרים ידועים לגורמי אליטה רוסית מוכרזים, הפועלות במדינות שאינן התחום הפעולה הגיאוגרפי הידוע של העסק. 

3) מעורבות של משרדי עורכי דין הממוקמים במרכזי offshore פיננסיים, אשר מתמחים באופן היסטורי בלקוחות רוסיים או בעסקאות הקשורות לגורמי אליטה רוסית מוכרזים.  

4) מעורבות של חברות שירותי הובלה ושינוע שהיו בבעלות או מקיימות זיקה לגורמי אליטה רוסית מוכרזים, ואשר עלולות לשמש כדי לשנע נכסי יוקרה ולהסתיר את תנועתם.   

פורסם 17-03-2022