ארגון ה-FATF פרסם לאחרונה (04.03.22) הצהרה מעודכנת בנושא מדינות בעלות ליקויים במשטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור ומדינות בסיכון אשר אינן משתפות פעולה בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור ומהוות סיכון למערכות הפיננסיות. 

בדומה להצהרות קודמות של הארגון, גם הפעם מופיעות ברשימת המדינות בסיכון איראן וצפון קוריאה.

במקביל, ה-FATF פרסם הצהרה מעודכנת בנושא מדינות בעלות ליקויים במשטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור אשר משתפות פעולה ונמצאות במעקב שוטף של ה-FATF ("הרשימה האפורה"). מדובר במדינות בעלות ליקויים בחקיקה ובמשטר מניעת הלבנת הון אשר חתמו על תכנית פעולה משותפת עם הארגון או התחייבו בפניו באמצעות התחייבות בכתב לתיקון הליקויים שניתנה ע"י גורמים פוליטיים בדרג גבוה.

לרשימה הנוכחית התווספה איחוד האמירויות הערביות. בהודעת ה-FATF נכתב כי בפברואר 2022 איחוד האמירויות סיפקה התחייבות פוליטית בדרגים הגבוהים לעבוד עם ה-FATF כדי לחזק את האפקטיביות של משטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור. בנוסף, צוין כי מאז פרסום דוח הביקורת של ה-FATF על מדינה זו בפברואר 2020, איחוד האמירויות ביצעה התקדמות משמעותית בשיפור המשטר, לרבות גיבוש הערכת סיכון בתחום מימון טרור, יישום סנקציות כלכליות ממוקדות ושת"פ בינלאומי. כמו כן, הוסרה מהרשימה זימבבואה, לאור התקדמותה בחיזוק האפקטיביות של משטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור. 

להלן הרשימה המלאה של המדינות בעלות הליקויים האסטרטגיים: אלבניה, ברבדוס, בורקינה פאסו, קמבודיה, איי קיימן, האיטי, ג'מייקה, ירדן, מאלי, מלטה, מרוקו, מיאנמר, ניקרגואה, פקיסטן, פנמה, פיליפינים, סנגל, דרום סודן, סוריה, טורקיה, אוגנדה, איחוד האמירויות הערביות, תימן.

פורסם 09-03-2022